Noord-Beveland unaniem tegen verkoop Sloecentrale aan de Tsjechen
20 december, 2022
Van onze redactie
WISSENKERKE - Na Hulst, en inmiddels Vlissing en Middelburg, heeft ook de gemeenteraad van Noord-Beveland donderdagavond tegen de verkoop van de Sloecentrale aan het Tsjechische EPH gestemd. De Noord-Bevelanders zijn unaniem in hun protest, ondanks pogingen van burgemeester Loes Meeuwissen het tij nog te keren.
door: Han Verbeem
Voor de meeste Zeeuwse, Brabantse en Zuid-Hollandse gemeenten is de zogeheten 'wholesale' van de PZEM een formaliteit. Vandaag, vrijdag 16 december, komt de verkoop aan de orde in de Provinciale Staten - die voor de helft aandeelhouder is van PZEM. De provinciale keuze is daarmee doorslaggevend, volgende week dinsdag neemt de aandeelhoudersvergadering formeel het detieve besluit.
Aandeelhoudersstrategie
Het Noord-Bevelandse protest is aangezwengeld door de fractie van PvdA/GroenLinks. Raadslid Geert van der Kraan laat geen spaander heel van de verkoopplannen. De verkoop van de risicodragende bedrijfsonderdelen ligt weliswaar in de lijn van de aandeelhoudersstrategie maar deze dateert nog uit 2017. "De tijden zijn veranderd", merkt Van der Kraan op en pleit ervoor om de gascentrale in overheidshanden te houden. De raad wil daarom dat de verkoopstrategie op de schop gaat.
Bedenkingen
Vervolgens krijgt burgemeester Meeuwissen -zelf voorstander van de verkoop- een waslijst aan 'wensen en bedenkingen' van de gemeenteraad mee, die ze aan de overige aandeelhouders mag overbrengen. Privatisering heeft niet tot lagere energieprijzen geleid, zo stelt de gemeenteraad, en de spanningen in Rusland zorgen voor een instabiele energiemarkt. Over de kopende partij is té weinig duidelijk. In de vakpers verschijnen regelmatig kritische artikelen over het milieuonvriendelijke karakter van EPH, die bekend zou staan als "bruinkoolboer."
Foto: Ook in de Noord-Bevelandse raad klinken kritische geluiden over kandidaatkoper EPH, die elders in Europa milieuvervuilende kolencentrales in stand houdt.
Deel dit artikel
Lees ook
Goes gluurde massaal bij de buren tijdens eerste editie festival
29 juni, 2026
Achtertuinen, opritten en binnenplaatsen veranderden zondag voor één dag in kleine podia tijdens de eerste editie van Gluren bij de Buren Goes. Verspreid over de gemeente vonden 125 optredens plaats, waarbij bezoekers wandelend of fietsend van locatie naar locatie trokken.
Archief gemeente Borsele vier weken gesloten door verbouwing
29 juni, 2026
Het gemeentearchief van Borsele is van 17 augustus tot en met 11 september tijdelijk niet toegankelijk. Door een verbouwing van de archiefruimte kunnen inwoners in die periode geen fysieke archiefstukken, bouwdossiers of genealogische documenten opvragen.
WK-kraker tegen Marokko om 03.00 uur: supporters staan voor dilemma
29 juni, 2026
Na een sterke groepsfase staat Oranje in de zestiende finale van het WK. In de nacht van maandag op dinsdag wacht de kraker tegen Marokko. De aftraptijd van 03.00 uur zorgt op De Bevelanden voor een flink dilemma: blijven supporters op of kiezen ze toch voor hun nachtrust?