SGP dominant in Reimerswaal en Borsele, PVV grootste in Goes en Noord-Beveland
30 oktober, 2025
door: Han Verbeem
GOES / DEN HAAG – De Tweede Kamerverkiezingen van 29 oktober hebben ook in de Bevelanden een duidelijke verschuiving laten zien, ten opzichte van de vorige landelijke verkiezingen van 2023: de PVV blijft in enkele gemeenten de grootste, maar verliest fors terrein. Tegelijkertijd maken CDA en D66 een comeback, terwijl NSC bijna overal van de politieke kaart verdwijnt. De opkomst lag in de meeste gemeenten rond de 78 procent, iets boven het landelijke gemiddelde van circa 76 procent - zo blijkt na het tellen van de stemmen.
In Noord-Beveland blijft de PVV met 19,2 procent van de stemmen weliswaar de grootste, maar dat is 7 procentpunten minder dan in 2023. Het CDA stijgt van 4,7 procent naar 14,4 procent, en D66 verdrievoudigt bijna, van 4,2 procent naar 11,5 procent. Ook JA21 (+5,7 procent) en FvD (+3,7 procent) doen goede zaken.
De grote verliezers zijn NSC (-12,7 procent) en BBB (-3,7 procent). Daarmee lijkt Noord-Beveland het beeld van veel landelijke plattelandsgemeenten te volgen, waar Omtzigts partij volledig is ingestort en de PVV steun verliest aan zowel midden- als rechtsflank.
- Grootste partij: PVV (19,2 procent)
- Opkomst: circa 77 procent
- Opvallend: CDA verdrievoudigt bijna zijn aanhang
Kapelle: CDA de grootste, PVV zakt naar tweede plaats
In Kapelle neemt het CDA de leiding met 16,4 procent, een stijging van maar liefst +10,7 procentpunt. De PVV zakt fors terug naar 14 procent, gevolgd door VVD (13,9 procent) en de SGP (13,7 procent). Daarmee heeft Kapelle nu vier partijen die qua omvang vrijwel gelijk opgaan.
D66 (+6,3 procent) en JA21 (+6,1 procent) winnen sterk, terwijl NSC (-12 procent) volledig is verdampt. De rest van het veld blijft relatief stabiel.
- Grootste partij: CDA (16,4 procent)
- Opkomst: ongeveer 78 procent
- Opvallend: CDA en D66 halen hier samen meer dan een kwart van de stemmen, en dat is fors meer dan landelijk.
Goes: nek-aan-nekrace tussen PVV, D66, VVD en CDA
In Goes werd het spannend. De PVV blijft met 14,8 procent nipt de grootste, maar krijgt concurrentie van D66 (14,6 procent), VVD (14,3 procent) en CDA (14,2 procent). Nog nooit lagen de vier grootste partijen zo dicht bij elkaar.
D66 en CDA stijgen respectievelijk +9,1 procent en +9,5 procent, terwijl de PVV 6,5 procent verliest. JA21 groeit van 0,8 procent naar 6,4 procent. De fusiepartij GroenLinks-PvdA daalt licht naar 10,7 procent.
- Grootste partij: PVV (14,8 procent)
- Opkomst: circa 79 procent
- Opvallend: Goes toont het meest evenwichtige politieke landschap van de regio.
Reimerswaal: SGP versterkt koppositie
In Reimerswaal blijft de SGP met 36,3 procent veruit de grootste partij, een stijging van 2,3 procentpunt. De PVV volgt op afstand met 17,3 procent, maar levert wel ruim 6 punten in.
Het CDA (+6,1 procent) en D66 (+3,6 procent) groeien, terwijl FvD en JA21 eveneens winst boeken. De christelijke partijen (SGP, CDA, CU) halen hier samen bijna de helft van alle stemmen.
- Grootste partij: SGP (36,3 procent)
- Opkomst: circa 80 procent, de hoogste van de Bevelandse gemeenten
- Opvallend: Reimerswaal blijft het bolwerk van de SGP in Zeeland
Borsele: SGP en PVV nek-aan-nek, CDA wint fors
Ook in Borsele is de SGP de grootste met 16,9 procent, nipt voor de PVV (16,6 procent). Het CDA klimt met +9,1% naar 14 procent, en D66 verdubbelt bijna naar 9,2 procent. JA21 (+6,1 procent) en FvD (+3,6 procent) groeien sterk, terwijl NSC (-11,3 procent) en BBB (-4,3 procent) hun kiezers grotendeels kwijt zijn.
- Grootste partij: SGP (16,9 procent)
- Opkomst: ongeveer 78 procent
- Opvallend: Politiek evenwicht tussen confessionele en rechtse partijen.
Regionaal beeld
De Bevelanden laten al met al een duidelijk patroon zien:
- CDA en D66 maken een spectaculaire comeback, overal tussen +6% en +10 procent.
- PVV verliest 6 tot 7 procentpunt, maar blijft in drie van de vijf gemeenten de grootste.
- NSC stort in en verdwijnt uit het politieke landschap.
- JA21 en FvD winnen fors aan de rechterzijde.
- SGP blijft stabiel sterk, vooral in Reimerswaal en Borsele.
Vergelijking met landelijk beeld
Landelijk daalde de PVV van ongeveer 31 procent naar 24 procent, vergelijkbaar met de Zeeuwse verliezen van deze partij. Het CDA verdubbelt in zetelaantal landelijk, maar op de Bevelanden doet de partij het nóg beter. D66 boekt hier bovengemiddelde winst, terwijl de linkse partijen duidelijk minder scoren dan het landelijke gemiddelde.
De Bevelanden kleuren daarmee iets rechtser en confessioneler dan Nederland als geheel, maar tonen tegelijk een terugkeer naar bestuurlijke middenpartijen.
Bron: Kiesraad.nl / NOS
Deel dit artikel
Lees ook
Transportpionier Erik de Koeijer uit Yerseke plotseling overleden
22 oktober, 2026
Erik de Koeijer (68), eigenaar en jarenlang de drijvende kracht achter Kotra Logistics in Yerseke, is woensdag 21 oktober plotseling overleden. De ondernemer bouwde het bedrijf uit tot een internationaal familiebedrijf in de transport en logistiek.
Kamperland staat stil bij oorlogsslachtoffers
22 oktober, 2026
De oorlogsslachtoffers uit Kamperland worden maandag 2 november herdacht bij het oorlogsmonument in het dorp. Leerlingen van basisschool De Kamperschouw spelen een rol tijdens de jaarlijkse herdenking, waarbij ook kransen en bloemen worden gelegd.