onderkomen van Radioclub de Bevelanden
onderkomen van Radioclub de Bevelanden Radioclub de Bevelanden

Bevelandse zendamateurs houden Open Huis

7 april, 2024

door: Marcel Steenbakker

WILHELMINADORP – Wie over de Langeweg bij Wilhelminadorp rijdt zal zich vast weleens afgevraagd hebben wie of wat er in het houten gebouw midden in de polder schuil gaan. Sinds de bouw van het mysterieuze gebouw staan er allerlei vreemdsoortige antennes opgesteld.

Sinds 1988 wordt het gebouw gebruikt door Radioclub de Bevelanden daarvoor was het een onderkomen van de Radio Controle Dienst en het ministerie van Defensie.

Radioclub de Bevelanden

In de jaren 80 werd door een aantal zendamateurs Radioclub de Bevelanden opgericht. Een vereniging enthousiaste mensen met een passie voor elektrotechniek en communicatie. “Het begint met het uit elkaar halen van een radio om die vervolgens weer in elkaar te zetten”, aldus Annard Brouwer. Hij is één van de leden die al geruime tijd binnen de radiovereniging actief is.

De vereniging telt een twintigtal leden die uit alle lagen van de bevolking komen. De activiteiten van de vereniging bestaan uit het maken van verbindingen via verschillende radiobanden en frequenties met andere zendamateurs. Dat kan een verbinding op korte afstand zijn maar evenzo goed op lange afstand naar bijvoorbeeld een eilandje onder Zuid-Afrika.

Amateurs met staat van dienst

De leden van Radioclub de Bevelanden zijn allen hobbymatig bezig maar onbewust niet geheel vrijblijvend. Ze hebben bewezen belangrijk te zijn in tijden van rampspoed of oorlog. Tijdens de Watersnoodramp in 1953 speelden zendamateurs een belangrijke rol in informatievoorziening voor overheden en reddingswerkers. In die zin zijn de verschillende verenigingen nog steeds actief. “Op de gemeentehuizen staan antennes van ons die we in geval van een calamiteit kunnen gebruiken. Daarnaast werken we ook samen met de Veiligheidsregio en Omroep Zeeland’, aldus Dan de Bruijn van VERON Walcheren.

Open Huis

In het weekend van 20 en 21 april houden de Bevelandse zendamateurs een Open Huis. Iedereen is welkom te komen kijken naar datgene wat de vereniging doet en de geschiedenis te proeven van hetgeen zich in het houten gebouwtje heeft afgespeeld. Het Open Huis evenement van de zendamateurs maakt deel uit van een aantal evenementen die in Zeeland georganiseerd worden met betrekking tot het 75-jarig bestaan van de NAVO.

de antenne waarmee berichten uit het Oosten werden onderschept © Radioclub de Bevelanden

Luisterpost

Tot begin jaren 80 was het houten gebouw in gebruik als luisterpost voor de NAVO. Mensen zaten dag en nacht met allerlei apparatuur te luisteren naar radioberichten van achter het IJzeren Gordijn. Menig bericht van Russische of Oost-Duitse spionagediensten werden hier door Defensie opgepikt en doorgegeven. Het was een cruciaal element binnen de informatievoorziening in wat voorheen de Koude Oorlog werd genoemd.

Maak kennis met deze geschiedenis en Radioclub de Bevelanden op 20 of 21 april. Het gebouw is open van 10.00 tot 16.00 uur.

Meer informatie over Radioclub de Bevelanden is te vinden op website van de vereniging. Wil je meer weten over de evenementen in Zeeland naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de NAVO, klik hier.


Deel dit artikel


Advertentie
Advertentie

Lees ook

Het gemeentehuis van Kapelle.
Kapelle jaarrekening

Kapelle boekt ‘historisch resultaat’ van 9,3 miljoen

13 juni, 2025

Kapelle heeft in 2024 een historisch resultaat van 9,3 miljoen euro behaald. Dit komt vooral door incidentele inkomsten, zoals een eenmalig hoog dividend van 6,3 miljoen euro van ZEH

GOES SLUIT 2024 AF MET EEN DIKKE PLUS: 30 MILJOEN EURO
Goes jaarrekening

GOES SLUIT 2024 AF MET EEN DIKKE PLUS: 30 MILJOEN EURO

12 juni, 2025

De gemeente Goes kan tevreden naar het huishoudboekje van 2024 kijken. Dat laat een plus zien van 30 miljoen euro. “Goes staat er financieel goed voor”, zegt wethouder Financiën, Stan Meulblok.

'S-HEERENHOEK VIERT EERSTE EDITIE NATIONALE BUITENSPEELDAG
's-Heerenhoek buitenspeeldag

'S-HEERENHOEK VIERT EERSTE EDITIE NATIONALE BUITENSPEELDAG

12 juni, 2025

Ruim 150 kinderen speelden er woensdag op los tijdens de Nationale Buitenspeeldag in 's Heerenhoek. Dit jaar was de eerste editie in het dorp. Wethouder Marga van de Plasse opende de feestelijke middag.

Compensatie voor aansluitkosten glasvezel Eversdijk
Eversdijk glasvezel

Compensatie voor aansluitkosten glasvezel Eversdijk

11 juni, 2025

Inwoners van Eversdijk krijgen een compensatie van tweeduizend euro, ondernemers ontvangen duizend euro. Deze tegemoetkoming is bedoeld voor maximaal vijftig inwoners en tien ondernemers.

Van schaken tot koekjes bakken: kinderen doen volop mee, bij de eerste editie van de Kruiningse Spelen
Kruiningse Spelen Reimerswaal

Kruiningse Spelen feest van plezier en verbinding: 'We willen dit élk jaar!'

5 juni, 2025

Tijdens de allereerste editie van de Kruiningse Spelen volgen kinderen van de groepen 3 tot en met 8 elk twee workshops, variërend van tennis tot koekjes versieren en van schaken tot muziek maken. Een kleurrijk programma, georganiseerd door de gemeente Reimerswaal in samenwerking met de drie Kruiningse basisscholen en tal van lokale verenigingen.

Negen nieuwe bouwkavels in Hansweert: Inschrijving van start
Hansweert woningbouw

Negen nieuwe bouwkavels in Hansweert: Inschrijving van start

4 juni, 2025

De inschrijving voor negen nieuwe woningbouwkavels in de wijk Tramper III in Hansweert is vandaag van start gegaan. Deze kavels zijn voor zowel twee-onder-een-kapwoningen als vrijstaande woningen aan de Gouwestraat en Sloestraat.

Reimerswaal financieel waakzaam, dreiging uitgesteld Ravijnjaar blijft
Reimerswaal Kadernota

Reimerswaal financieel waakzaam, dreiging uitgesteld Ravijnjaar blijft

3 juni, 2025

De gemeenteraad van Reimerswaal kan voor de jaren 2026 en 2027 een positief begrotingsresultaat tegemoet zien, mede door gedeeltelijke compensatie vanuit het Rijk. Dat blijkt uit de Kadernota 2026-2029, die de raad volgende week bespreekt.

Anita Pijpelink, Kamerlid voor GroenLinks-PvdA en voormalig Gedeputeerde in Zeeland.
Tweede Kamer Zeeland

Anita Pijpelink (GL-PvdA) na val kabinet: ‘Nu is het aan de kiezer'

3 juni, 2025

Anita Pijpelink, kamerlid voor GroenLinks-PvdA en voorheen Zeeuws gedeputeerde, ziet in elk geval uit naar nieuwe verkiezingen. Zij vindt dat de kiezer zich nu moet uitspreken voor de politieke koers voor Nederland, maar ook de Bevelanden en overig Zeeland.