afbeelding Omroep Zeeland

BORSELE: FINANCIEEL WERK AAN DE WINKEL

27 juni, 2024

door: Peter van den Assem

HEINKENSZAND – De financiële tekorten van de gemeente Borsele lopen de komende jaren flink op. Van 2,5 miljoen euro in 2026 tot een tekort van 1,7 miljoen euro in 2028. Dat blijkt uit de zogenoemde Kadernota 2025-2028, die wethouder Arno Witkam donderdag toelichtte.

Die kadernota zou je een financieel doorkijkje naar de komende jaren kunnen noemen. Het is nog geen begroting (die wordt in Borsele in november vastgesteld door de gemeenteraad), maar het geeft wel aan welke kant het financieel op gaat. En dat vooruitzicht is voor de komende jaren allesbehalve rooskleurig. Dat de inwoners van de gemeente daar de komende jaren wat van gaan merken, lijkt niet te voorkomen.

SNOEIEN OP INKOMSTEN

Kosten voor bijvoorbeeld jeugdzorg en wmo lopen op, terwijl Den Haag vanaf 2026 behoorlijk snoeit op inkomsten die gemeenten krijgen uit het gemeentefonds. Voor Borsele komt het vanaf dat ‘ravijnjaar’ zoals het genoemd wordt neer op 2,5 miljoen euro minder.

De landelijke overheid gaat het hele systeem rond uitbetalingen uit dat gemeentefonds op z’n kop zetten. Het wordt allemaal anders. Hoe anders, dat weten we nog niet precies, maar dat het de gemeenten veel inkomsten gaat schelen is zonder meer duidelijk. ‘Den Haag’ wil niet spreken van bezuinigingen, maar daar komt het in de praktijk wel op neer.

HAKKEN OVER SLOOT

De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft haar leden een begrotingsadvies gegeven: zorg dat er voor 2025 een sluitende begroting is. “Dat hebben we geprobeerd te doen en met de hakken over de sloot hebben we dat gehaald”, zegt wethouder Financiën, Arno Witkam. En zo staat 2025 nu (voorlopig) in de boeken met een positief resultaat van zo’n 25.000 euro.

Borsele voorkomt op die manier ook dat de gemeente opnieuw onder financieel toezicht van de provincie komt te staan. Met dat bijltje heeft Borsele namelijk eerder gehakt en niet tot genoegen. Want: geen baas meer in eigen portemonnee, het provinciebestuur moest aan elk financieel plan eerst zijn goedkeuring geven. In januari 2022 was de gemeente daar na enkele jaren van verlost.

SLEUTELEN

Maar dan… Spannend wordt het pas echt vanaf 2026. In dat jaar stevent Borsele af op een tekort van 2,5 miljoen euro. En hoe ga je dat als kleine gemeente opvangen? Mogelijk dat er in Den Haag nog gesleuteld wordt aan de bezuinigingen op de uitkeringen uit het gemeentefonds. Zou kunnen. Maar op verwachtingen alleen kan geen enkele gemeente een begroting baseren. En dus, lastenverzwaringen voor de burgers? Snijden in gemeentelijke voorzieningen?

OZB

De Kadernota 2025-2028 geeft daar nog geen uitsluitsel over. Het dagelijkse gemeentebestuur en de gemeenteraad moeten daar zelf nog plannen voor ontwikkelen.

Als het om lastenverzwaring gaat voor burgers, denk je al snel aan verhoging van de Onroerende Zaakbelasting (OZB). Maar daar loopt het dagelijkse gemeentebestuur noch de gemeenteraad van Borsele warm voor. Wel is er vorig jaar tijdens de presentatie van de kadernota gezegd dat die mogelijkheid voor 2026 zeker niet van de baan is. Maar dan hooguit als allerlaatste redmiddel. Want als het om de OZB-lasten voor burgers gaat, is Borsele toch al een van de duurste gemeenten van Zeeland.

BEDRIJFSPANDEN

Wel is nu besloten om de OZB voor bedrijfspanden met ingang van volgend jaar te verhogen. Met hoeveel procent was gisteren tijdens de presentatie nog niet helemaal duidelijk, maar het zal de gemeente om en nabij een half miljoen euro opleveren.

De gemeenteraad van Borsele praat donderdag 4 juli over de Kadernota.


Deel dit artikel


Advertentie
Advertentie

Lees ook

Bram & Jur te gast in de radiostudio
Goes cultuur

Bram en Jur maken 'stoute' dromen waar

19 april, 2025

Aanstekelijk, frivool en een voorbode van een heerlijke zomer in aantocht. Zo mag de debuutsingle van Bram en Jur genoemd worden. Al jaren dikke vrienden en nu ook verenigd in een dansbare track 'Stouter'.

de traumahelikopter kwam naar Rilland voor een medische spoedoverdracht
112 nieuws Reimerswaal

Traumahelikopter landt bij Rilland voor medische spoedoverdracht

19 april, 2025

Aan het einde van de ochtend is de traumahelikopter Lifeliner 3 geland bij Rilland voor een medische rendez-vous met de ambulancedienst. De patiënt werd daarna onder politiebegeleiding met spoed naar een ziekenhuis buiten de regio gebracht.

Van links naar rechts:  Arno Vael (gedeputeerde Zeeland), Saskia Boelema (gedeputeerde Noord-Brabant), Kees Jan de Vet (dijkgraaf Waterschap Brabantse Delta),  Joris Hogenboom (directeur Brabants Landschap) en Wim van Gorsel (dagelijks bestuurslid Waterschap Scheldestromen).
Waterschap Scheldestromen Waterschap Brabantse Delta

Nieuw gemaal moet halt toeroepen aan 'nationale verspilling' van Walwater

18 april, 2025

Met een convenant hopen Zeeuwse en Brabantse buurwaterschappen niet alleen efficiënter met zoet water om te gaan, maar een voorbeeld te geven hoe regionale samenwerking kan bijdragen aan de klimaataanpak.

School De Linge is winnaar van de E-Waste Race. In het midden: wethouder Annebeth Evertz.
E-waste Race Kapelle

Basisschool De Linge wint E-waste Race

17 april, 2025

Met de overwinning ontvangt De Linge een geldbedrag van 500 euro. De tweede plaats, met een prijs van 250 euro, is voor basisschool De Bornput uit Oostdijk, terwijl de Juliana van Stolbergschool de derde plaats behaalt en 100 euro wint.

Culturele Agenda april 2025
Bevelanden cultuur

Culturele Agenda april 2025

17 april, 2025

Wie treedt op, waar, wanneer en hoe laat? Je hoort het niet alleen dagelijks in de radioprogramma's van Streekomroep De Bevelanden, je leest het ook online in onze Culturele Agenda. Evenementen, optredens, toneelvoorstellingen; meldt ze eenvoudig via redactie@streekomroepdebevelanden.nl

De Vlaketunnel bij de A58 was deze maand in één week tijd driemaal geblokkeerd.
Vlaketunnel A58

Reimerswaal en Kapelle trekken aan bel over Vlaketunnel: 'Bereikbaarheid Zeeland onder druk'

16 april, 2025

De twee Bevelandse gemeenten willen dat Rijk en provincie maatregelen nemen om de bereikbaarheid en veiligheid van Zeeland te waarborgen bij incidenten in en rond de Vlaketunnel.

De huidige huisvesting van de RUD aan het Stadhuisplein in Terneuzen.
RUD Terneuzen

Reimerswaal wil onderzoek naar RUD: 'Raden buitenspel gezet'

16 april, 2025

De gemeenteraad van Reimerswaal heeft dinsdagavond unaniem een motie van Leefbaar Reimerswaal en SGP aangenomen, voor een onafhankelijk onderzoek naar de miljoenen kostende verplaatsing en herhuisvesting van de Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) Zeeland.

archieffoto Muziekfeest op het plein 2024
Goes Ondernemers Organisatie Goes

Samenwerking tussen OOG en KHN moet Goese binnenstad laten bruisen

15 april, 2025

De binnenstad van Goes krijgt een nieuwe impuls. De Ondernemers Organisatie Goes (OOG) heeft een nieuw bestuur en wil samen met alle ondernemers en sectoren de Goese binnenstad (weer) laten bruisen. Daarbij staat samenwerken centraal, onder meer met Koninklijke Horeca Nederland (KHN) afdeling Goes en Zuid-Beveland.