De leden van de Borselse Voorwaarden Groep buigen zich over de aanpassingen.
De leden van de Borselse Voorwaarden Groep buigen zich over de aanpassingen. gemeente Borsele

Borsele scherpt voorwaarden aan: volgende maand actueel eisenpakket

14 oktober, 2025

door: Han Verbeem

HEINKENSZAND – De Borselse Voorwaarden Groep is voor het eerst in vernieuwde samenstelling bijeengekomen in het De Stenge in Heinkenszand. Honderd betrokken inwoners doken, samen met lokale experts, in de actualisatie van de Borselse Voorwaarden uit 2023 – een belangrijk pakket van eisen waarmee de gemeente grip wil houden op grootschalige energieprojecten in de regio. Volgende maand wordt duidelijk welke nieuwe voorwaarden de inwoners van Borsele meegeven, aan politiek Den Haag.

Van de huidige groep zijn zestig deelnemers ook in 2023 bij de eerste editie betrokken geweest. Voor de nieuwe lichting plaatste de gemeente Borsele eerder dit jaar een oproep; daarop reageerden 188 inwoners. Via een onafhankelijke lotingsprocedure zijn daaruit vijftig nieuwe leden gekozen, volgens een gemeentewoordvoerder "leert immers de ervaring leert dat er altijd afvallers zijn." Bij de selectie is gelet op een evenredige vertegenwoordiging per dorp, leeftijdscategorie en gender.

Burgemeester Gerben Dijksterhuis is blij met de grote belangstelling voor de energieprojecten. “Jullie inzet is uniek. Jullie stem maakt echt indruk in Den Haag,” zo spreekt hij de groep toe. Sinds twee jaar vertolkt de Borselse Voorwaarden Groep de standpunten van de inwoners in het gesprek tussen gemeente, provincie en Rijk over de toekomst van energie-infrastructuur in de regio.

Actualisering

De Borselse Voorwaarden zijn inmiddels toe aan een update. Daarom komt de groep in twee sessies bijeen om de 39 bestaande voorwaarden aan te scherpen, te verduidelijken en waar nodig te herzien. Daarbij worden nieuwe inzichten, onderzoeksresultaten en ervaringen uit het afgelopen jaar meegenomen. Vorige week vond de eerste bijeenkomst plaats; op 4 november volgt de tweede sessie, waarbij knopen worden doorgehakt, aldus Dijksterhuis. “De gezamenlijke ambitie is duidelijk: zorgen dat de gemeente ook in de toekomst regie kan voeren op energieprojecten, met blijvende aandacht voor leefkwaliteit, veiligheid en duurzaamheid.”

Leefbaarheid in de kernen

Extra aandacht ging uit naar de dorpskernen binnen een straal van 5 tot 8 kilometer van het Sloegebied, zoals Borssele, Nieuwdorp en ’s-Heerenhoek, omdat deze naar verwachting het meest te maken krijgen met de gevolgen van toekomstige energieprojecten. Opvallend: ongeveer 20 procent van de deelnemers is jonger dan 24 jaar, en 70 procent is jonger dan 50 jaar - een bewuste keuze om ook de stem van jongere generaties mee te nemen.

Besluitvorming op 4 november

In de tweede bijeenkomst op donderdag 4 november stemmen de deelnemers van de Borselse Voorwaarden Groep over de wijzigingsvoorstellen, waarna het geactualiseerde voorwaardenpakket wordt vastgesteld. Met deze herziening wil Borsele zich niet alleen voorbereiden op wat komen gaat, maar ook laten zien dat lokale betrokkenheid en draagvlak onmisbaar zijn in de energietransitie.

Basis voor gesprekken

Het geactualiseerde pakket wordt vervolgens aangeboden aan burgemeester Dijksterhuis, waarna het Borselse college het ter besluitvorming voorlegt aan de gemeenteraad. Het vormt ook de basis voor de gesprekken die de gemeente Borsele, samen met de provincie Zeeland, met het Rijk voert over een Rijk-Regiopakket met concrete afspraken over toekomstige energieontwikkelingen.


Deel dit artikel


Advertentie
Ons Boeregoed
Advertentie

Lees ook

Camerabeeld (detail) van de verdachte.
Politie Goes

Politie zoekt nep-agent die vrouw (87) beroofde

9 juni, 2026

De man is 20 tot 25 jaar oud, ongeveer 1,65 meter en heeft een opvallend litteken rondom zijn mond.

Egbert Lobée van Stichting Gezond Water (SGW) bij de Westerschelde.
PFAS PFBS

Kritiek op verlenging PFBS-lozing bij Waarde: ‘Vervuiling wordt gefaciliteerd'

9 juni, 2026

Volgens SGW-bestuurder Egbert Lobée uit Hansweert wordt hiermee "opnieuw toegestaan dat een zeer zorgwekkende stof in het watersysteem terechtkomt, terwijl strengere maatregelen mogelijk zouden zijn." SGW tekent daarom "met klem" bezwaar aan tegen de verlening.

Het stadskantoor in Goes.
Goes

Na zonnig 2027 dreigt voor Goes alsnog het 'ravijn': 3 miljoen in de min

9 juni, 2026

Waar volgend jaar nog wordt afgesloten met een positief saldo van ongeveer vijf miljoen euro, dreigen in de jaren daarna tekorten die kunnen oplopen tot meer dan drie miljoen euro.

Conny van der Borgt-de Jager en Sem van der Hooft
Borsele

LPB klapt: Van der Hooft en Van der Borgt verder als Beter Borsele

9 juni, 2026

Door een vertrouwensbreuk verlaten raadsleden Sam van der Hooft en Conny van der Borgt LPB om als zelfstandige fractie verder te gaan onder de naam Beter Borsele. Maar: 'Zonder rancune.

Kinderen naar buiten tijdens Buitenspeeldag
Buitenspeeldag Jantje Beton

Kinderen naar buiten tijdens Buitenspeeldag

9 juni, 2026

Straten, pleinen en speelplekken veranderen woensdag 10 juni in één grote speelplek tijdens de Nationale Buitenspeeldag. Door heel Nederland worden kinderen gestimuleerd om naar buiten te gaan om te spelen, sporten en bewegen. Zo ook in de Bevelanden.

Goese basisschool De Wingerd wint verkeersbeker
Goes Verkeersexamen

Goese basisschool De Wingerd wint verkeersbeker

9 juni, 2026

Basisschool De Wingerd uit Goes heeft dit jaar de hoogste score behaald bij het Praktisch Verkeersexamen. De leerlingen van groep 7 scoorden gemiddeld 75,9 van de maximaal 77 punten en kregen daarvoor de wisselbeker uitgereikt.

Steffan Brouwer van UBQ Materials.

Brabanders azen op Zeeuws afvalplastic: 'Waar recycling stopt, gaan wij verder'

8 juni, 2026

"Afval bestaat niet", aldus ondernemer Steffan Brouwer van UBQ. "Het is een grondstof op de verkeerde plek. Als we die lokaal opnieuw kunnen inzetten, winnen we allemaal economisch én ecologisch.”

Mobiele boombakken bij de haven.
Goes boombakken

VVD Goes wil duidelijkheid over boombakken-beleid

5 juni, 2026

De mobiele bakken aan het Kerkplein en de SIngelstraat zijn half mei weggehaald  vanwege de jaarlijkse Molentocht maar nog steeds niet teruggeplaatst.