BORSELSE VOORWAARDEN GROEP GAAT DOOR
20 juni, 2025
door: Peter van den Assem
HEINKENSZAND – De gemeente Borsele wil de Borselse Voorwaarden Groep nieuw leven inblazen. De groep van honderd inwoners moet zich opnieuw gaan buigen over de grote energieprojecten die mogelijk uitgevoerd gaan worden in de gemeente.
De gemeente wil de groep van honderd graag weer compleet hebben. Want er is nieuwe informatie en er zijn nieuwe inzichten. En mogelijk moeten op basis daarvan de 39 voorwaarden zoals die er nu liggen verder worden uitgewerkt of verdiept. Veertig mensen zijn niet meer beschikbaar voor de groep en daar worden nu vervangers voor gezocht. Inmiddels hebben alle huishoudens in de gemeente een brief gekregen, waarin mensen worden opgeroepen zich aan te melden.
GROOTSCHALIGE ONTWIKKELINGEN
De Borselse Voorwaarden Groep (BVG) werd in 2023 opgericht met het oog op grootschalige energie-ontwikkelingen in de gemeente. Denk aan de mogelijke komst van twee nieuwe kerncentrales, de aanleg van een waterstofnetwerk, de aanlanding van windenergie op zee en de daaraan gekoppelde bouw van een nieuwe 380kV-centrale. Allemaal zaken die een grote impact zullen hebben op de omgeving. Maar niet de gemeente beslist erover, het is de landelijke overheid die bepaalt of, hoe en waar die ontwikkelingen vorm krijgen.
DESKUNDIGEN
Doel van de Borselse Voorwaarden Groep was dan ook een signaal af te geven richting Den Haag: als u tot deze ontwikkelingen besluit, dan willen wij als gemeente en bewoners van het gebied dat er aan deze voorwaarden voldaan wordt. Uiteindelijk is de groep het hele jaar 2023 daarover in gesprek geweest, gesteund door plaatselijke deskundigen en experts. Dat resulteerde in een lijst van 39 voorwaarden, die unaniem door de Borselse gemeenteraad werd vastgesteld. In april 2024 is de lijst aangeboden aan de toenmalige minister van Klimaat, Rob Jetten.
REKENING HOUDEN
Burgemeester Gerben Dijksterhuis van de gemeente Borsele zei daar tegen Streekomroep De Bevelanden onlangs dit over: “We hebben gezegd: ‘Als dit allemaal doorgaat dan moet u met deze zaken rekening houden’. En we willen dat het met alle 39 voorwaarden zo gaat. En nu er steeds meer informatie naar buiten komt, kan het zo zijn dat we daar (de lijst met voorwaarden, red.) opnieuw naar gaan kijken om te zien of alles nog matcht met de informatie die we nu hebben. Met de inwoners zien of we alles nog scherp hebben.”
(Lees hier het interview dat Streekomroep De Bevelanden hierover had met burgemeester Gerben Dijksterhuis.)
ZESTIEN JAAR EN OUDER
Voor de Borselse Voorwaarden Groep staan inmiddels twee bijeenkomsten gepland: op 8 oktober en 4 november. Daar zal gesproken worden over de huidige lijst van 39 voorwaarden en of die nog voldoet aan de nieuwe kennis en informatie die er nu is. Voor de veertig plekken die zijn vrijgevallen in de groep, is de gemeente op zoek naar inwoners van zestien jaar en ouder. Meer informatie is te vinden op de website van de gemeente Borsele.