Gelovig of niet, overlijden van 'inspirerende paus' raakt de mensen
23 april, 2025
door: Han Verbeem
GOES / KRUININGEN / KAPELLE - Het overlijden van paus Franciscus is deze dagen wereldnieuws, óók in de Bevelanden - waar in kerkgebouwen herdenkingsplekjes zijn ingericht. Streekomroep De Bevelanden vroeg verschillende mensen op straat, zowel gelovigen als mensen die niet veel met de kerk hebben, naar hun gevoelens over het verlies.
Tom, een Goesenaar van in de vijftig, is niet religieus (wel gedoopt) maar tóch doet het nieuws van het overlijden iets met hem: "Ik had altijd veel respect voor deze paus. Hij was echt een bijzonder mens, iemand die de wereld op een positieve manier wilde veranderen. Zijn houding, zijn oproep om voor de minderbedeelden te zorgen, dat voelde goed."
Passion
Annelies, moeder van twee kinderen uit Kruiningen, is christen en het plotselinge overlijden van de paus -op tweede paasdag- "kwam wel even binnen", moet ze toegeven. "Hij was wereldwijd bekend en stond voor dingen die ik respecteer. Ik denk dat hij als wereldleider veel mensen heeft geïnspireerd, ook buiten het katholicisme. Het is vreemd om te denken dat hij er nu niet meer is." Vorige week heeft ze nog de Passion gezien, vanuit Terneuzen. "En dan merk je, in deze dagen na Goede Vrijdag en Pasen staan leven en dood dicht bij elkaar."
Poeha
Maar er klinkt ook relativering. "Wat een poeha allemaal", verzucht een supermarktbezoeker in Kapelle - op weg met zijn karretje naar de parkeerplaats. "Er zijn wel andere dingen in het wereldnieuws waar we ons druk om kunnen maken. De wereld staat in brand." Natuurlijk "is het altijd triest" als iemand overlijdt maar voor een 88-jarige kerkleider komt dat niet zó onverwacht, merkt hij op. "Er zijn mensen in Oekraïne die deze leeftijd niet halen."
Bijzonder moment
Kerkganger Connie Boudens hoorde het nieuws maandag in de kerk, tijdens de mis in Goes. "In de preek werd het gezegd, dat was heel bijzonder. De pastoor hield een minuut stilte, je kon een speld horen vallen. Het was heel bijzonder om het op die manier te vernemen", vertelde ze voor Omroep Zeeland.
Herdenkingsplekje
In diverse katholieke kerkgebouwen, zo ook de H. Maria Magdalenakerk in Goes, is een plek om de overleden paus Franciscus te herdenken. Het plekje in deze kerk is ingericht door Florien de Hond, die erg aangedaan was door het overlijdensbericht van de paus. "Als katholiek ben je meteen arm, je mist je leider en je schrikt. De dag ervoor zagen we hem nog uitbundig op televisie en de volgende dag was hij overleden. Dan ben je heel verdrietig."
Audio: Florien de Hond heeft in de kerk in Goes een herdenkingshoekje ingericht voor de overleden paus (Omroep Zeeland).
Op twee tafels naast het hoofdaltaar staan een foto, wat brandende kaarsjes, een condoleanceregister en een beeldje van de paus. "Het beeldje staat bij mij thuis en heb ik geërfd van mijn vader. Ik had het toevallig in de ochtend naar het secretariaat gebracht vanwege een tentoonstelling over heilige beelden. Hij is nog niet heilig, maar zo'n beeldje hadden ze niet. Vanmorgen is dat schilderij erbij gekomen, die hangt altijd in de Magdalenazaal. De eerste foto waarbij hij zichzelf aan de mensen kenbaar maakte." Je kan het condoleanceregister dagelijks van 13.00 uur tot 16.00 uur tekenen.
Dit is een artikel in samenwerking met Omroep Zeeland.
Deel dit artikel
Lees ook
Kletscorner bieb Kapelle over de warme maaltijd van vroeger
23 januari, 2026
Donderdagmiddag 29 januari organiseert Bibliotheek Kapelle opnieuw een Kletscorner. Dit keer staat de middag in het teken van de warme maaltijd van vroeger, "een onderwerp dat bij velen mooie herinneringen oproept", meldt de bieb. De kletscorner begint om 15.00 uur.
Schade jaarwisseling Reimerswaal 59.000 euro: 'Teleurstellende balans'
23 januari, 2026
Het gaat om schade aan gemeentelijke eigendommen, waaronder prullenbakken, bloembakken, asfalt en lantaarnpalen. De genoemde kosten hebben uitsluitend betrekking op de directe schade; uitgaven voor schoonmaak- en opruimwerkzaamheden zijn niet meegerekend.
Kruiningen opent vernieuwde bibliotheek: ‘Niet bedacht vóór, maar mét inwoners’
21 januari, 2026
Na twee weken dicht te zijn geweest, opent de bibliotheek in Kruiningen woensdagochtend opnieuw haar deuren. De vernieuwde bieb is tot stand gekomen dankzij de samenwerking met de gemeente en inwoners, die meedachten over inrichting, functies en activiteiten.
Burgemeester Luteijn: ‘Groeien zoals Reimerswaal dat wil’
21 januari, 2026
Volgens burgemeester Jan Luteijn ligt de grootste kracht van Reimerswaal bij Koers 2040 niet in plannen of kaarten, maar bij de inwoners. "Het zijn de mensen die de handen uit de mouwen steken, voor elkaar zorgen en begrijpen dat groei nodig is voor de toekomst, maar wél beheerst.”
Reimerswaal zet koers naar 2040: 'Leefbaar, toekomstbestendig en zelfzorgzaam'
21 januari, 2026
In deze strategische visie schetst de gemeente de hoofdlijnen voor de bestuurlijke koers tot 2040. Kernpunten: een aantrekkelijke en betaalbare woon- en leefomgeving, het versterken van een robuuste en toekomstbestendige economie, inzetten op duurzaamheid, het vergroten van zelfredzaamheid van inwoners en het verbeteren van bereikbaarheid en dienstverlening.
Bevelandse hemel kleurt groen onder zeldzaam noorderlicht
20 januari, 2026
Ook in de Bevelanden is het noorderlicht maandagavond goed te zien geweest, voor het eerst sinds twintig jaar. De groene lichtweerkaatsing aan de horizon is slechts zelden in Nederland te zien, de laatste keer was in oktober 2003.