Uit de theatershow O Fezante, die eerder werd opgevoerd.
Uit de theatershow O Fezante, die eerder werd opgevoerd. Organisatie 700 jaar Ovezande

JARIG OVEZANDE MAAKT ZICH OP VOOR MIDDELEEUWS FEEST

18 april, 2024

door: onze correspondent Wesley Rijnhout

OVEZANDE – Het is een dorp met een rijke geschiedenis. Dit jaar bestaat Ovezande zevenhonderd jaar en viert het feest. Tot aan het einde van het jaar staan er tal van activiteiten op het programma. Zaterdag 20 april: een middeleeuws feest.

In de archieven wordt Ovezande in 1324 voor het eerst genoemd. ‘Avensant’ heette het toen nog. Deze vermelding is terug te vinden in de grafelijke geschriften van de Heren van Schengen, een mooie markering van het ontstaan van het dorp Ovezande.

LAWAAIOPTOCHT

“Een aantal jaar geleden zagen we voor het eerst voorbij komen dat het dorp eigenlijk in 1324 is ontstaan”, zo vertelt Ad Schenk, voorzitter van het project ‘700 jaar Ovezande’. “We wilden het dorp graag een boost geven en zijn met een groepje laaiend enthousiaste mensen aan de slag gegaan. Mensen van de dorpsraad, de voetbalvereniging en de dorpssoos. iedereen wilde meewerken.”

Schenk wilde inventariseren wat er allemaal nodig was. Dit hebben ze gedaan met een lawaaioptocht door het dorp, om onder andere ideeën, mensen en geld om activiteiten te bekostigen bij elkaar te krijgen. Er kwamen meer dan honderd ideeën uit om het bestaan van het dorp te vieren. Er werd een denktank van 45 mensen geformeerd, opgedeeld in verschillende werkgroepen om de activiteiten te organiseren. Tijdens zeven bijeenkomsten in Dorpshuis ‘’De Klomp’’ is een bijzonder programma samengesteld.

HISTORISCHE WINKELROUTE

Dit jaar staan er nog tal van activiteiten op de rol. Schenk: “We hebben dingen georganiseerd voor de dorpsbewoners zelf, zoals een dorpsontbijt. Maar op 9 mei gaan we terug naar de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw. Met een historische winkelroute kun je dan door het dorp, op eigen houtje of onder begeleiding van een gids.” De fietsenmaker is dan bijvoorbeeld te zien op de plaats waar hij destijds zat.

ZANDPLAAT

Ovezande was ooit een eilandje, een zogenoemde ‘opwas’ in de Zwake. De plaats waar het huidige dorp zich bevindt was een zandplaat die bij eb droogviel en door de jaren heen steeds vaker en langer droog bleef staan. In 1280 is de eerste polder bedijkt. Vijftien jaar later werden nog twee poldertjes daarbij gelegd. En in 1324 werd Ovezande (of ‘Avensant’) dus voor het eerst beschreven in grafelijke geschriften. In 1330 werd er vanuit het ontstane dorpje een vaste oeververbinding naar het huidige Oudelande gelegd. En van daaruit ging het zich ontwikkelen. In 1832 is de eerste kadastrale kaart gemaakt waarin alles van het dorp voor het eerst is vastgelegd: destijds 44 panden, bijna allemaal gebouwd rondom de protestantse kerk. De meeste groei kende het dorp de afgelopen tweehonderd jaar. Tegenwoordig telt Ovezande ruim elfhonderd inwoners. 

MIDDELEEUWS FEEST

Een van de activiteiten ter ere van het zevenhonderdjarig bestaan is zaterdag 20 april. Een middeleeuws feest met spelen uit die tijd voor jong en oud. Ook is er een bourgondisch dorpsdiner met aansluitend een feest met muziek en er kan gedanst worden. “We hopen dat er veel mensen komen”, zegt Ad Schenk. “En vergeet vooral je middeleeuwse kledij niet!''

Eerder dit jaar zijn vanwege het zevenhonderdjarig bestaan van Ovezande al verschillende activiteiten georganiseerd in het dorp. Zoals ‘Fiets ‘m d’r in’. © Organisatie 700 jaar Ovezande


Deel dit artikel


Advertentie
Ons Boeregoed
Advertentie

Lees ook

Inhaalactie loopt verkeerd af bij Kruiningen
112 nieuws Kruiningen

Inhaalactie loopt verkeerd af bij Kruiningen

5 september, 2026

Op de Oude Rijksweg botste een motorrijder bij een inhaalmanoeuvre tegen een auto.

De auto kwam tegen de boom tot stilstand.
112 nieuws Kattendijke

Auto crasht tegen boom in Kattendijke

5 september, 2026

De auto kwam vanaf de Kattendijksedijk en verloor in de bocht de controle.

Ooit lag in het huidige Verdronken Land van Zuid-Beveland de rijke handelsstad Reimerswaal.
Reimerswaal (stad) Vergeten Volksverhalen

De meermin en de ondergang van Reimerswaal

5 september, 2026

Deze zomer plaatsen we elke zaterdag één van de vele sagen en legenden uit de Bevelanden. Vandaag deel zes in de serie 'vergeten volksverhalen': De meermin en de ondergang van Reimerswaal.

De brandweer zaagt een omgewaaide boom in stukken.
112 nieuws Goes

Boom valt op Deltaweg, brandweer maakt weg vrij

4 september, 2026

De stevige wind heeft vrijdag op meerdere plekken voor overlast gezorgd.

Onder de motorkap was rookontwikkeling.
112 nieuws Krabbendijke

Brand onder motorkap auto bij tankstation

4 september, 2026

Een Peugeot heeft vrijdagmiddag schade opgelopen door brand bij tankstation De Vliete langs de A58 bij Krabbendijke.

Het vuurwerk is aangetroffen in één van de garageboxen aan het Brouwerijpad in Wemeldinge.
112 nieuws Wemeldinge

Bijna 1.500 stuks illegaal vuurwerk gevonden in Wemeldinge

4 september, 2026

In een garagebox in Wemeldinge zijn 1.500 stuks verboden vuurwerk aangetroffen, waaronder explosieven uit de zwaarste categorie.

De Poelplein-rotonde
Goes verkeersveiligheid

Dubbelrotonde Poelplein móet veiliger. maar: 'Waterleiding zit in de weg'

4 september, 2026

De gemeente wil daarmee de verkeersveiligheid voor fietsers bij het Poelplein verbeteren, maar moet daarbij rekening houden met de aanwezige ondergrondse infrastructuur.

De Oosterschelde bij Kamperland
Geopark Schelde Delta Kamperland

Nieuwe getijden-natuurentree bij camping Anna Friso in Kamperland

4 september, 2026

Bij camping Anna Friso in Kamperland wordt maandag 7 september de nieuwe getijden-natuurentree langs de Oosterschelde geopend.