Lessen duurzaamheid levert nieuwe kleding op
15 maart, 2024
Van onze redactie
GOES - Van oude kleding nieuwe kleding maken, dat is wat leerlingen van het Scalda doen. Deze week krijgen de leerlingen les over de duurzaamheid van kleding. De studenten hebben gisteren de hele dag gewerkt aan het maken van nieuwe outfits, vandaag showen ze de gemaakte creaties aan de rest van de school.
Elf studenten van het Scalda knippen hun oude kleding kapot om er vervolgens weer wat moois van te maken. Deze week werd Sustainable Fashion Week Zeeland georganiseerd, een samenwerkingsverband tussen Scalda, HZ en partners. Het is namelijk de week van de circulaire economie, waarin duurzame mode in de schijnwerpers staat. De Scalda leerlingen organiseren speciaal voor deze week een Sustainable Fashionshow.
Fast Fashion
Het project van Scalda heeft de naam 'Trashion Fashion' gekregen, wat ook wel staat voor afval kleding. Een idee van Lisanne, de eigenaar van Kilo Sale Zeeland, een winkel die tweedehands kleding per kilo verkoopt. De docenten op Scalda en Lisanne willen vooral aan de studenten meegeven dat we ons bewust moeten zijn van de fast fashion industrie en dat we onze kleding niet zomaar moeten weggooien, maar dat we het op meerdere manieren kunnen recyclen.

Eén van de ontwerpen © Omroep Zeeland
Sinds de komst van fast fashion worden er gemiddeld tachtig miljard kledingstukken per jaar geproduceerd. Fast fashion is kleding die zo goedkoop en zo snel mogelijk in de winkels moet liggen. Het is de kwantiteit van de kleding die voorop staat, en niet de kwaliteit. Fast fashion zorgt voor een stijging in milieuvervuiling, waterverspilling, CO-2 uitstoot en vooral voor slechte arbeidsomstandigheden.
Donderdag hebben de leerlingen de kleding ontworpen en vandaag, vrijdag, is er een show waarin ze hun gemaakte kleding op de catwalk laten zien aan de rest van de school en familie. De ontwerpers mogen kiezen of ze de kleding zelf willen houden of dat ze het weggeven aan Kilo Sale Zeeland, zodat mensen hun kleding kunnen kopen.
Dit is een bericht van Omroep Zeeland
Deel dit artikel
Lees ook
Geen feestelijke beelden van de bevrijding, maar van het straffen van 'moffenmeiden' in Goes
9 mei, 2026
De beelden zijn uniek. Nooit eerder zijn bewegende beelden van kaalgeknipte 'moffenmeiden' in Zeeland opgedoken. Ook in de rest van Nederland zijn soortgelijke beelden zeldzaam.
Hansweert viert einde van jarenlang project: ‘We geven de dijk terug aan de inwoners’
8 mei, 2026
Met muziek, springkussens, toespraken en een nieuwe vlag ontworpen door basisschoolleerlingen, werd vrijdagmiddag de vernieuwde dijk in Hansweert officieel geopend. Na jaren van werkzaamheden is de 5,2 kilometer lange dijkversterking klaar, ruim vóór de planning en binnen budget.
Groene Pluim voor machinebouwer uit Borsele
8 mei, 2026
In de gemeente Borsele is de Groene Pluim uitgereikt aan VSS Machinebouw. Het bedrijf krijgt de onderscheiding voor de manier waarop het inzet op duurzaamheid en sociaal ondernemerschap. Wethouder Arno Witkam overhandigde de prijs aan directeur-eigenaar Arjan Verpoorte.