Naereboutpenning voor kringlooppioniers Leen en Suzanne: 'DIt hebben we echt sámen bereikt'
29 januari, 2025
door: Han Verbeem
GOES - Leen van Gilst en Suzanne van Gilst-Kodde zijn maandagavond onderscheiden met de Frans Naereboutpenning voor hun jarenlange inzet als drijvende krachten achter kringloopwinkel Goed&Gebruikt in Goes – een stichting met bijna tweehonderd vrijwilligers. Burgemeester Cees van den Bos heeft de penning tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel overhandigd. Het echtpaar ziet de legpenning als een teken van waardering voor het werk dat zij doen, maar blijft er nuchter onder: “De volgende dag zijn we gewoon weer aan het werk gegaan, zoals altijd.”
Audio: Leen van Gilst en zijn echtgenote Suzanne van Gilst-Kodde vertellen over hun kringloopwinkel Goed&Gebruikt in Goes.
Voor het echtpaar Van Gilst-Kodde is het vrijwilligerswerk een manier om hun geloof in de praktijk te brengen. De opbrengst gaat naar de ontwikkelingshulp van de Zending Gereformeerde Gemeenten (ZGG), en het kringloopwarenhuis draagt bij aan een beter milieu met minder afval. Leen van Gilst, gepensioneerd ondernemer en voormalig eigenaar van een installatiebedrijf, heeft in 2014 de basis gelegd voor het kringloopbedrijf. Hij is daarvoor benaderd door de gereformeerde gemeente. “In Middelburg was men al gestart met een kringloopwinkel, maar daar konden ze de vraag niet aan. Daarom is mij gevraagd of ik in Goes een soortgelijk initiatief wilde opzetten,” vertelt hij.
Snelle groei
De kringloopwinkel is bescheiden begonnen in de Gebroeders Spykerstraat, maar is al snel uit zijn jasje gegroeid. “Er waren parkeerproblemen en we hadden simpelweg te weinig ruimte,” herinnert Suzanne van Gilst zich. “Toen zijn we op zoek gegaan naar een groter pand, en dat hebben we hier aan de Dirk Dronkersweg gevonden.” Inmiddels is Goed&Gebruikt uitgegroeid tot een kringloopwarenhuis met een breed aanbod aan kleding, boeken, elektronica en huishoudelijke artikelen.

Behapbaar houden
De kringloopwinkel draait volledig op vrijwilligers. “We hebben er inmiddels 190,” vertelt Leen van Gilst. “Dat is een hele organisatie op zich.” Van heinde en verre brengen mensen oude spullen naar de winkel, die daar worden gesorteerd, waar nodig hersteld en weer verkoopklaar gemaakt. “Het is prachtig om te zien hoeveel mensen zich hiervoor willen inzetten,” zegt echtgenote Suzanne. “Iedereen draagt zijn steentje bij, en dat maakt het werk hier zo bijzonder.” Hoewel het kringloopwarenhuis veel bezoekers trekt, heeft het echtpaar geen plannen voor verdere uitbreiding. “We moeten het wel behapbaar houden,” merkt Suzanne op.
Verborgen verrassingen
Door de jaren heen hebben de vrijwilligers ook bijzondere vondsten gedaan in de winkel. “Soms krijgen we spullen binnen met een verborgen verrassing, zoals een theedoos of een tafelblad waar geld in verstopt zat,” vertelt Suzanne. “Als we de eigenaar niet kunnen achterhalen, gaat dat extra geld naar de zending.” Daarnaast zijn er ook waardevolle spullen binnengekomen, zoals vintage items en sieraden van edelmetaal.
Zolang het gegeven is
Hoe lang ze zelf nog doorgaan, weten ze niet. “Dat ligt in Gods hand,” zegt Suzanne. “Zolang we gezond zijn en het mogen doen, blijven we ons inzetten. We zien wel wat de toekomst brengt.”