NIEUWE WEBSITE OVER ERFGOED VAN GOES: ‘LEKKER GRASDUINEN’
11 september, 2024
door: Peter van den Assem
GOES – De gemeente Goes heeft woensdag een nieuwe website gelanceerd: Erfgoed van Goes. Iedereen die iets over de geschiedenis van Goes wil lezen, zien en horen kan op de site terecht. Er is twee jaar aan gewerkt.
Toch niet weer de zoveelste website die het allemaal nog onoverzichtelijker maakt, verzuchtte wethouder Joost de Goffau toen hij voor het eerst van het initiatief Erfgoed van Goes hoorde. Ondertussen haalt hij opgelucht adem. Nee, het is niet de zoveelste site geworden, maar een mooi, centraal, digitaal portaal, waar de geschiedenis van Goes (en de dorpen die erbij horen) ontsloten wordt, zo zei hij woensdag bij de lancering van de website.
Luister hieronder naar het gesprek dat verslaggever Peter van den Assem had met Joost de Goffau en archiefmedewerkers Iris Dingemans en Yannicke Kloosterman, die beiden aan de totstandkoming van de website hebben gewerkt:
GERICHT ZOEKEN
Maar ja, toch weer een website. Waarom eigenlijk? Er is toch al de site van het gemeentearchief van Goes? “Die is vooral bedoeld voor mensen die heel gericht op zoek zijn naar bepaalde informatie”, zegt De Goffau. “Deze nieuwe website is vooral bedoeld om te kunnen grasduinen.”
En dat is precies waar de website Erfgoed van Goes toe uitnodigt. Op de home-pagina krijgt de bezoeker een keur aan collecties voorgeschoteld, waarin gegrasduind kan worden. Thema’s zijn onder meer monumenten, klederdracht, beeldbank (ook met foto’s uit andere Bevelandse gemeenten), historische kaarten en de Tweede Wereldoorlog.

Yannicke Kloosterman (voorgrond) en Iris Dingemans van het Gemeentearchief zijn nauw betrokken geweest bij de totstandkoming van Erfgoed van Goes. © foto: Streekomroep De Bevelanden.
‘GEWONE’ MENSEN
Daaronder kan de bezoeker door naar het Vertelarchief. Het zijn video’s met verhalen van ‘gewone’ mensen die over uiteenlopende historische zaken praten. Zo vertelt Kitty van Arenthals-Haasdonk over wat ze meemaakte in het centrum van Goes tijdens de oorlog. Er was een jonge vrouw bij hen ingekwartierd. Twintig was ze. Overdag moest ze de telex bedienen voor de Duitsers. Maar ’s avonds en ’s nachts ging ze erop uit. Voor het verzet. Werd er een distributiekantoor overvallen en lagen er de volgende ochtend zomaar voedselbonnen bij Kitty thuis in de vensterbank. Want die neergeschoten Engelse piloten die illegaal ergens waren ondergebracht, moesten ook eten…
GEMEENTEARCHIEF
Onder het Vertelarchief vindt de bezoeker de rubriek ‘Op Goese Grond’. Het is een serie video’s waarin tekst en uitleg wordt gegeven over opmerkelijke (historische) gebouwen in de Ganzenstad.
Daarnaast is er ook een duidelijke link met de website van het Gemeentearchief. Wie op zoek is naar bijvoorbeeld huwelijksaktes, kan die via Erfgoed van Goes ook vinden.
AANHAKEN
De website is vanaf woensdag 11 september online. Maar af is-ie nog niet. Er staat nu een (overigens al vrij breed) kader. Het is de bedoeling dat ook andere instanties die collecties cultureel erfgoed aan te bieden hebben kunnen gaan aanhaken. Er zijn er ook al diverse benaderd. Denk aan andere Bevelandse gemeenten, sportverenigingen en musea.

De bezoeker komt op de homepagina meteen bij allerlei collecties terecht. © foto: Gemeente Goes
Deel dit artikel
Lees ook
SGP en Leefbaar presenteren koers: bouwen, verbinden en versterken
7 mei, 2026
Woningbouw, gemeenschapszin, economie, duurzaamheid en bereikbaarheid vormen de kern van het nieuwe bestuursakkoord van de coalitiepartijen SGP en Leefbaar Reimerswaal. Onder de titel Verbinden, versterken, vooruitgaan presenteren de partijen hun plannen voor de bestuursperiode 2026-2030.
Noord-Beveland scoort opnieuw met Blauwe Vlaggen en Groene Wimpel
7 mei, 2026
Stranden en jachthavens in de gemeente Noord-Beveland hebben ook dit jaar weer meerdere Blauwe Vlaggen gekregen. In totaal gaat het om zes onderscheidingen, waaronder één Groene Wimpel. De certificaten werden donderdagmiddag uitgereikt tijdens een landelijke bijeenkomst in Hoorn.
Goes past verkeerssituatie Marconigebied opnieuw aan
7 mei, 2026
Automobilisten moeten vanaf volgende week rekening houden met werkzaamheden aan de ringbaan Edisonstraat in Goes. De gemeente legt daar een extra aansluiting aan, nadat ondernemers uit het Marconigebied eerder hun zorgen uitspraken over de bereikbaarheid van het gebied.
Campagne moet automobilisten bewust maken van 30 kilometer per uur in dorpskernen
7 mei, 2026
In verschillende dorpen in de gemeente Reimerswaal start de komende weken een verkeerscampagne om aandacht te vragen voor veilig rijgedrag in de bebouwde kom. Met de campagne ‘Voor wie rij jij 30?’ wil de gemeente automobilisten bewust maken van het belang van een lagere snelheid in woonkernen.
Explosie, brand en instortingsgevaar centraal tijdens grote hulpverleningsoefening in Goes
7 mei, 2026
In Goes heeft woensdagavond een grootschalige hulpverleningsoefening plaatsgevonden waarbij een explosie, brand en een instabiel appartementencomplex centraal stonden. Tussen ongeveer 18.45 uur en 21.30 uur oefenden tientallen hulpverleners op een realistisch scenario waarbij brandbestrijding, technische hulpverlening en slachtofferredding samenkwamen.
Zuid-Beveland opnieuw terug naar de Middeleeuwen
6 mei, 2026
Deze zomer lijkt Zuid-Beveland even terug te gaan in de tijd tijdens 'Zuid-Beveland in de Middeleeuwen.' Het terugkerende evenement neemt bezoekers mee in het verleden, maar legt ook nadruk op wetenschap en educatie.