NIEUWE WEBSITE OVER ERFGOED VAN GOES: ‘LEKKER GRASDUINEN’
11 september, 2024
door: Peter van den Assem
GOES – De gemeente Goes heeft woensdag een nieuwe website gelanceerd: Erfgoed van Goes. Iedereen die iets over de geschiedenis van Goes wil lezen, zien en horen kan op de site terecht. Er is twee jaar aan gewerkt.
Toch niet weer de zoveelste website die het allemaal nog onoverzichtelijker maakt, verzuchtte wethouder Joost de Goffau toen hij voor het eerst van het initiatief Erfgoed van Goes hoorde. Ondertussen haalt hij opgelucht adem. Nee, het is niet de zoveelste site geworden, maar een mooi, centraal, digitaal portaal, waar de geschiedenis van Goes (en de dorpen die erbij horen) ontsloten wordt, zo zei hij woensdag bij de lancering van de website.
Luister hieronder naar het gesprek dat verslaggever Peter van den Assem had met Joost de Goffau en archiefmedewerkers Iris Dingemans en Yannicke Kloosterman, die beiden aan de totstandkoming van de website hebben gewerkt:
GERICHT ZOEKEN
Maar ja, toch weer een website. Waarom eigenlijk? Er is toch al de site van het gemeentearchief van Goes? “Die is vooral bedoeld voor mensen die heel gericht op zoek zijn naar bepaalde informatie”, zegt De Goffau. “Deze nieuwe website is vooral bedoeld om te kunnen grasduinen.”
En dat is precies waar de website Erfgoed van Goes toe uitnodigt. Op de home-pagina krijgt de bezoeker een keur aan collecties voorgeschoteld, waarin gegrasduind kan worden. Thema’s zijn onder meer monumenten, klederdracht, beeldbank (ook met foto’s uit andere Bevelandse gemeenten), historische kaarten en de Tweede Wereldoorlog.

Yannicke Kloosterman (voorgrond) en Iris Dingemans van het Gemeentearchief zijn nauw betrokken geweest bij de totstandkoming van Erfgoed van Goes. © foto: Streekomroep De Bevelanden.
‘GEWONE’ MENSEN
Daaronder kan de bezoeker door naar het Vertelarchief. Het zijn video’s met verhalen van ‘gewone’ mensen die over uiteenlopende historische zaken praten. Zo vertelt Kitty van Arenthals-Haasdonk over wat ze meemaakte in het centrum van Goes tijdens de oorlog. Er was een jonge vrouw bij hen ingekwartierd. Twintig was ze. Overdag moest ze de telex bedienen voor de Duitsers. Maar ’s avonds en ’s nachts ging ze erop uit. Voor het verzet. Werd er een distributiekantoor overvallen en lagen er de volgende ochtend zomaar voedselbonnen bij Kitty thuis in de vensterbank. Want die neergeschoten Engelse piloten die illegaal ergens waren ondergebracht, moesten ook eten…
GEMEENTEARCHIEF
Onder het Vertelarchief vindt de bezoeker de rubriek ‘Op Goese Grond’. Het is een serie video’s waarin tekst en uitleg wordt gegeven over opmerkelijke (historische) gebouwen in de Ganzenstad.
Daarnaast is er ook een duidelijke link met de website van het Gemeentearchief. Wie op zoek is naar bijvoorbeeld huwelijksaktes, kan die via Erfgoed van Goes ook vinden.
AANHAKEN
De website is vanaf woensdag 11 september online. Maar af is-ie nog niet. Er staat nu een (overigens al vrij breed) kader. Het is de bedoeling dat ook andere instanties die collecties cultureel erfgoed aan te bieden hebben kunnen gaan aanhaken. Er zijn er ook al diverse benaderd. Denk aan andere Bevelandse gemeenten, sportverenigingen en musea.

De bezoeker komt op de homepagina meteen bij allerlei collecties terecht. © foto: Gemeente Goes
Deel dit artikel
Lees ook
Transportpionier Erik de Koeijer uit Yerseke plotseling overleden
22 oktober, 2026
Erik de Koeijer (68), eigenaar en jarenlang de drijvende kracht achter Kotra Logistics in Yerseke, is woensdag 21 oktober plotseling overleden. De ondernemer bouwde het bedrijf uit tot een internationaal familiebedrijf in de transport en logistiek.
Kamperland staat stil bij oorlogsslachtoffers
22 oktober, 2026
De oorlogsslachtoffers uit Kamperland worden maandag 2 november herdacht bij het oorlogsmonument in het dorp. Leerlingen van basisschool De Kamperschouw spelen een rol tijdens de jaarlijkse herdenking, waarbij ook kransen en bloemen worden gelegd.