Oosterscheldekreeft nog niet op sterkte: Grevelingen of Atlantische kust als alternatief
14 april, 2026
door: Han Verbeem
OOSTERSCHELDEREGIO - Restaurants zijn dit kreeftseizoen nog altijd aangewezen op aanvoer van buiten de Oosterschelde. Hoewel het seizoen inmiddels is gestart, laat de terugkeer van de echte Oosterscheldekreeft nog op zich wachten. Naar verwachting duurt het zeker tien jaar voordat de populatie weer volledig op sterkte is. Tot die tijd zijn de kreeften van bijvoorbeeld de Grevelingen, genetisch nauw verwant met de Oosterscheldekreeften, een goed alternatief.
Om toch aan de vraag te voldoen, kijken restaurants verder dan de eigen regio. Kreeften worden ook aangevoerd vanaf de Atlantische kust. Canada speelt daarin wereldwijd een grote rol, “maar die gaan vooral richting China”, weet Femke. Samen met haar man Frank runt ze een restaurant in de Oosterschelderegio.Tot vier jaar geleden was de Oosterscheldekreeft vaste prik op het menu, maar van het één op het ander moment was het einde verhaal. De kreeft die nu op tafel verschijnt, heeft dan ook vaak een Atlantische herkomst; al moet je dat écht weten om het te beseffen.
Onderzoek
Over de oorzaak van de plotselinge terugval, inmiddels drie jaar geleden, bestaat nog geen eenduidigheid. Chefkok Frank heeft daar echter een uitgesproken mening over: “Het komt door de staalslakken”, het smeltafval van de hoogovens dat bij de Zeelandbrug is gestort. Opvallend genoeg ontwikkelen kreeften in de Grevelingen zich wél goed. Onderzoek van Wageningen University & Research moet uiteindelijk duidelijkheid geven.
Kwaliteit
De Grevelingse variant komt echter het meeste overeen met de oorspronkelijke Oosterscheldekreeft, deze zijn twintig tot dertig jaar geleden uitgezet en delen hetzelfde DNA. Veel restaurants in Zeeland kiezen voor het ‘Grevelingse’ broertje op de menukaarten. Maar het is vooral een kwestie van prijs en aanbod. En wat de smaak betreft: fijnproevers merken het verschil, maar uiteindelijk gaat het toch om kwaliteit en versheid. En zoals met alle smaken: je móet er van houden.
Deel dit artikel
Lees ook
Geen feestelijke beelden van de bevrijding, maar van het straffen van 'moffenmeiden' in Goes
9 mei, 2026
De beelden zijn uniek. Nooit eerder zijn bewegende beelden van kaalgeknipte 'moffenmeiden' in Zeeland opgedoken. Ook in de rest van Nederland zijn soortgelijke beelden zeldzaam.
Hansweert viert einde van jarenlang project: ‘We geven de dijk terug aan de inwoners’
8 mei, 2026
Met muziek, springkussens, toespraken en een nieuwe vlag ontworpen door basisschoolleerlingen, werd vrijdagmiddag de vernieuwde dijk in Hansweert officieel geopend. Na jaren van werkzaamheden is de 5,2 kilometer lange dijkversterking klaar, ruim vóór de planning en binnen budget.
Groene Pluim voor machinebouwer uit Borsele
8 mei, 2026
In de gemeente Borsele is de Groene Pluim uitgereikt aan VSS Machinebouw. Het bedrijf krijgt de onderscheiding voor de manier waarop het inzet op duurzaamheid en sociaal ondernemerschap. Wethouder Arno Witkam overhandigde de prijs aan directeur-eigenaar Arjan Verpoorte.