Op weg naar een nieuw museum: Memorial 40-45 Kapelle
14 november, 2023
door: Han Verbeem
Audio: Andries Looijen vertelt over het nieuwe plan voor het bezoekerscentrum.
KAPELLE - De herdenking van de Franse oorlogsslachtoffer is nog steeds onderbelicht in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog - benadrukt Andries Looijen - de beheerder van de Franse erevelden in Kapelle. Zijn stichting hoopt op subsidie uit Parijs en Looijen heeft daarom een bidbook opgesteld voor een nieuw memorialcenter, waarin hij zijn plannen ontvouwt. DInsdag presenteerde hij het eerste exemplaar aan de Kapelse burgemeester Constantijn Jansen op de Haar.
Na eendere, ambitieuze plannen voor een herdenkingscentrum biedt het nieuwe ontwerp een meer soberder maar wel complete opzet voor een memorial, waarin herdenken van vroeger gecombineerd wordt met stilstaan bij de gebeurtenissen in deze tijd.
Hele verhaal
Het Memorial 40-45 neemt "het hele Franse verhaal mee", benadrukt de initiatiefnemer. Afgelopen augustus is een haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd in samenwerking met onder meer de provincie. Vervolgens waren er gesprekken met de Franse premier maar ook met Nederlandse politici - waaronder VVD-kamerlid Jacqueline van den Hil uit Goes. De plannen zijn realiseerbaar, stelt Looijen, nu het geld nog. "Daar wordt hard aan gewerkt", zegt hij.
Positieve grondhouding
Het gebouw bestaat uit twee lagen. De eerste verdieping besteedt aandacht aan persoonlijke verhalen, de bovenste etage gaat over de geschiedenis van de Franse erevelden. Van de Kapelse raadsleden vraagt Looijen vooral "een positieve grondhouding" voor het project. "Vrijheid moet je koesteren, helden moet je eren."
Deel dit artikel
Lees ook
Reimerswaalse raad morrend akkoord met 265.000 euro extra voor Oosterscheldemuseum
15 april, 2026
Morrend is de raad akkoord gegaan met een extra krediet bóvenop het huidige budget van 3 miljoen euro. Het is de laatste keer dat de wethouder de raad om geld vraagt, onvoorziene omstandigheden uitgezonderd.
Omnium opent vernieuwde entree en tribunes, herontwikkeling gebied gaat verder
15 april, 2026
Het Omnium in Goes heeft woensdag de nieuwe entree en vernieuwde tribunes in de sporthal officieel in gebruik genomen. De aanpassingen maken deel uit van de herontwikkeling van het complex, waar ook wordt gewerkt aan een nieuw schoolgebouw van Scalda.
LIVEBLOG | Olielek Westerschelde: vervuiling op meerdere plekken in Zeeland
15 april, 2026
Langs meerdere plekken in en rond de Westerschelde is olie aangetroffen na een incident in de haven van Antwerpen. De vervuiling verspreidt zich deels richting Zeeland. Hulpdiensten en natuurorganisaties werken samen om de situatie in beeld te brengen en verdere verspreiding te volgen.
Oosterscheldekreeft nog niet op sterkte: Grevelingen of Atlantische kust als alternatief
14 april, 2026
Hoewel het seizoen inmiddels is gestart, laat de terugkeer van de echte Oosterscheldekreeft nog op zich wachten. Naar verwachting duurt het zeker tien jaar voordat de populatie weer volledig op sterkte is. Tot die tijd zijn de kreeften van bijvoorbeeld de Grevelingen, genetisch nauw verwant met de Oosterscheldekreeften, een goed alternatief.
Afvalbakken krijgen kleurrijke kindertekeningen
14 april, 2026
Zes afvalbakken in Kapelle en Wemeldinge zijn voorzien van opvallende stickers met tekeningen van basisschoolleerlingen. De kleurrijke ontwerpen moeten de bakken beter laten opvallen en tegelijk bijdragen aan meer bewustwording rond afval en duurzaamheid.