
Op weg naar een nieuw museum: Memorial 40-45 Kapelle
14 november, 2023
door: Han Verbeem
Audio: Andries Looijen vertelt over het nieuwe plan voor het bezoekerscentrum.
KAPELLE - De herdenking van de Franse oorlogsslachtoffer is nog steeds onderbelicht in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog - benadrukt Andries Looijen - de beheerder van de Franse erevelden in Kapelle. Zijn stichting hoopt op subsidie uit Parijs en Looijen heeft daarom een bidbook opgesteld voor een nieuw memorialcenter, waarin hij zijn plannen ontvouwt. DInsdag presenteerde hij het eerste exemplaar aan de Kapelse burgemeester Constantijn Jansen op de Haar.
Na eendere, ambitieuze plannen voor een herdenkingscentrum biedt het nieuwe ontwerp een meer soberder maar wel complete opzet voor een memorial, waarin herdenken van vroeger gecombineerd wordt met stilstaan bij de gebeurtenissen in deze tijd.
Hele verhaal
Het Memorial 40-45 neemt "het hele Franse verhaal mee", benadrukt de initiatiefnemer. Afgelopen augustus is een haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd in samenwerking met onder meer de provincie. Vervolgens waren er gesprekken met de Franse premier maar ook met Nederlandse politici - waaronder VVD-kamerlid Jacqueline van den Hil uit Goes. De plannen zijn realiseerbaar, stelt Looijen, nu het geld nog. "Daar wordt hard aan gewerkt", zegt hij.
Positieve grondhouding
Het gebouw bestaat uit twee lagen. De eerste verdieping besteedt aandacht aan persoonlijke verhalen, de bovenste etage gaat over de geschiedenis van de Franse erevelden. Van de Kapelse raadsleden vraagt Looijen vooral "een positieve grondhouding" voor het project. "Vrijheid moet je koesteren, helden moet je eren."
Deel dit artikel
Lees ook

Kapelle kan Oekraïners steunen tot 2027: 'Geen duidelijkheid lange termijn'
7 juli, 2025
Europese Raad heeft namelijk besloten de Richtlijn Tijdelijke Bescherming (RTB) met één jaar te verlengen. Daarmee behouden Oekraïense ontheemden in Nederland het recht op verblijf, werk, onderwijs, zorg en huisvesting - zegt burgemeester Jansen op de Haar.

Duurzaam genieten van muziek, theater en natuur op het Eindeloos Eiland Festival
6 juli, 2025
Ondanks het druilerige weer met grijze luchten weten volop bezoekers de weg naar het festivalterrein te vinden. Muzikaal, entertainend, educatief maar vooral ook duurzaam met 'awareness': het EEF staat voor het ándere zomerfestival.

Bijna iedereen heeft te veel PFAS in het bloed: waterschap pleit voor landelijk verbod
3 juli, 2025
Angelien Hagenaars, bestuurder bij waterschap Brabantse Delta en verantwoordelijk voor de afvalwaterzuivering bij Bath, noemt de situatie “zorgwekkend en structureel”. Zij pleit voor een verbod op gebruik van PFAS: dat biedt duidelijkheid, ook voor het bedrijfsleven

Wereldtop vrouwenwielrennen strijkt neer in Yerseke: Baloise Ladies Tour start op 16 juli
2 juli, 2025
Voorafgaand aan de proloog, die om 18.00 start, is die middag voor schoolkinderen een Dikke Banden Race. De start en finish vinden plaats op de Hogeweg, waar de wereldtop van het vrouwenpeloton de strijd aangaat tegen de klok.