Veiligheidspark Goes
Veiligheidspark Goes Nelleke Dewaele

OPEN DAG VEILIGHEIDSPARK GOES

28 mei, 2023

Van onze redactie

GOES - Eindelijk is duidelijk geworden wat dat grote groene gebouw met al dat hout eromheen nu eigenlijk is! Bij het binnenrijden van Goes is het niet te missen. Jarenlang werd er gewerkt om het oude “veilinghuis” en het terrein eromheen te transformeren in wat nu het Veiligheidspark is.

Doel van het Veiligheidspark is het vergroten van ieders veiligheid zowel in het verkeer als thuis. Door het ervaren en beleven van risicovolle situaties in trainingen en simulaties leren mensen omgaan met gevaren en gebeuren er minder ongelukken.

Het Veiligheidspark bestaat uit een gebouw waarin cursussen gegeven kunnen worden en een groot terrein eromheen waar men terecht kan voor bijvoorbeeld een slipcursus of e-bike training. Er wordt nu al samengewerkt met politie en brandweer. Op termijn wil men ook met andere partijen samenwerken zoals GGD en Veilig Verkeer Nederland om een brede uitvalsbasis te worden voor veiligheid op elk gebied.

ZLM werkt nu al samen met politie en brandweer

Duurzaamheid

Bij de bouw en de aanleg van het terrein eromheen is men zo duurzaam mogelijk te werk gegaan. Alles wat nog van het oude veilinghuis te gebruiken was , o.a.  de stalen constructie,  is hergebruikt. De betonnen platen van het oude veilingterrein zijn vergruisd en dienen als egaliserende ondergrond voor het gehele park. Voor de isolatie van de wanden zijn gerecyclede spijkerbroeken gebruikt. Van de resten van de grote groene platen van de buitenkant van het gebouw zijn deurtjes van kluisjes gemaakt.

Voor het doorspoelen van de toiletten en het nat maken van de slipmat wordt regenwater gebruikt, dus geen schoon drinkwater.

Er liggen op het dak 360 zonnepanelen en die leveren voldoende energie voor 36 laadpalen voor elektrische auto’s en voor de elektriciteit die nodig is in het naast het park gelegen kantoorgebouw van de ZLM.

Alles van de wandbekleding tot buitenkant is zo gemaakt dat het makkelijk los te maken is om te worden hergebruikt.

Om het verharde oefenterrein is een tuin aangelegd met schuilplaatsen voor egels, vleermuizen en vogels.

Open Dag

Op de Open Dag van zaterdag 27 mei waren er op het gehele terrein allerlei spannende zaken te beleven. Verschillende organisaties waren vertegenwoordigd om bezoekers te laten ervaren en beleven hoe de eigen veiligheid en veiligheid van anderen vergroot kan worden.

Op de open dag waren spannende zaken te beleven

Veilig in het verkeer

Onderstaande foto geeft een beeld van wat er te doen was om veiligheid in het verkeer te vergroten. In de toekomst kan deze simulator en andere activiteiten die getoond werden ook ingezet worden bij trainingen op het terrein.

De simulator leert de veiligheid in het verkeer te vergroten

Reactie van deelnemers

   - “ik dacht altijd dat ik snel kon reageren, maar dat valt dus vies tegen” (crashtest)

   - “is het zo’n eind dat je doorrijdt als je hebt geremd!”

   - “voortaan kijk ik wel beter uit met alcohol” ( bril simulatie alcoholgebruik)

Veiligheid in huis

In een dichte container kon je ervaren wat er gebeurt als je huis vol rook staat   en werd het belang van rookmelders aangetoond. Ook was er een escaperoom waarin brand werd nagebootst en je maar heel korte tijd had om weg te komen.

“Wat heb je ontzettend weinig tijd als er rook is. Je ziet meteen niets meer!”

“Voortaan kijk ik in hotel of vakantiehuisje eerst eens goed hoe ik bij brand weg kan komen.”

Het belang van rookmelders is groot

Feestje

Behalve de verhelderende activiteiten was er ook een ruim aanbod aan allerlei (gratis !) heerlijkheden, zoals koffie, muffins, schepijs, fruitspiesjes, sapjes, drankjes en friet.. Alles zoveel mogelijk uit de eigen regio.

Het weer speelde enorm mee om er echt een fantastische, drukbezochte,  feestelijke dag van de maken.

Alcohol werd er niet geschonken, vanuit het principe : veiligheid voor alles!

Ook op de officiële opening van 24 mei was elk drankje alcoholvrij.

Bezoekers aan het woord

Mevrouw Mies Wiskerke uit Lewedorp voelt zich in haar auto heel zeker in het verkeer, maar op haar e-bike is ze erg onzeker. Ze kiest er voor om pas na 11.15 uur en voor 14.00 uur op de fiets te stappen, omdat het in die tijd dan het rustigst is op de weg.

“Ik heb de neiging om vooral bij rotondes te stoppen, ook al weet ik dat ik voorrang heb. Auto’s komen vaak zo hard aanrijden als ze willen afslaan. Op smalle polderweggetjes ga ik ook altijd helemaal aan de kant staan bij grote tegenliggers. Ik voel me zo wiebelig op de fiets. Ik wil me graag zekerder voelen. Als e een e-bike training gegeven wordt ga ik zeker meedoen”

Familie de Graaff uit Halsteren vindt de Open Dag uitstekend verzorgd.

“Er zijn kosten nog moeite gespaard en je steekt overal wel wat van op”

Voor een slipcursus of iets over cybercriminaliteit is zeker belangstelling!

Lieke Meijer heeft als docente op een vo-school vooral belangstelling voor de programma’s voor haar leerlingen.  “Bij het GRIP junior programma ervaren de leerlingen van 15, 16 of 17 jaar bijvoorbeeld hoe afleidend de mobiele telefoon in het verkeer kan zijn. Ze hebben er veel meer aan allerlei zaken aan den lijve te ondervinden, dan dat ze alleen gewaarschuwd worden.

Als je bijvoorbeeld hebt gevoeld dat bij een noodstop in de auto zelfs lichtgewicht plastic bolletjes met een enorme vaart naar voren schieten, kijk je voortaan wel uit om losse spullen achterin te leggen. En na de ervaringen heb je ook een heel ander gesprek met elkaar.”

Voor informatie over de trainingen en andere activiteiten in het Veiligheidspark kun je terecht op: www.trainigen.zlm.nl

Tekst en foto's door Nelleke Dewaele


Deel dit artikel


Ons Boeregoed
Advertentie
Advertentie

Lees ook

Goes gluurde massaal bij de buren tijdens eerste editie festival
Goes Cultuur

Goes gluurde massaal bij de buren tijdens eerste editie festival

29 juni, 2026

Achtertuinen, opritten en binnenplaatsen veranderden zondag voor één dag in kleine podia tijdens de eerste editie van Gluren bij de Buren Goes. Verspreid over de gemeente vonden 125 optredens plaats, waarbij bezoekers wandelend of fietsend van locatie naar locatie trokken.

Politie gebruikt taser bij arrestatie na achtervolging
Kapelle 112 nieuws

Politie gebruikt taser bij arrestatie na achtervolging

29 juni, 2026

De politie heeft vannacht na een achtervolging iemand aangehouden. Daarbij gebruikte de politie haar stroomstootwapen (taser).

Archief gemeente Borsele vier weken gesloten door verbouwing
Borsele Werkzaamheden

Archief gemeente Borsele vier weken gesloten door verbouwing

29 juni, 2026

Het gemeentearchief van Borsele is van 17 augustus tot en met 11 september tijdelijk niet toegankelijk. Door een verbouwing van de archiefruimte kunnen inwoners in die periode geen fysieke archiefstukken, bouwdossiers of genealogische documenten opvragen.

WK-kraker tegen Marokko om 03.00 uur: supporters staan voor dilemma
Voetbal Sport

WK-kraker tegen Marokko om 03.00 uur: supporters staan voor dilemma

29 juni, 2026

Na een sterke groepsfase staat Oranje in de zestiende finale van het WK. In de nacht van maandag op dinsdag wacht de kraker tegen Marokko. De aftraptijd van 03.00 uur zorgt op De Bevelanden voor een flink dilemma: blijven supporters op of kiezen ze toch voor hun nachtrust? 

Geen treinen door fatale aanrijding
Goes 112 nieuws

Geen treinen door fatale aanrijding

29 juni, 2026

Vanwege een dodelijke aanrijding op het spoor bij Arnemuiden rijden momenteel geen treinen tussen Goes en Middelburg.

Traumahelikopter ingezet bij noodsituatie in Wolphaartsdijk
Wolphaartsdijk 112 nieuws

Traumahelikopter ingezet bij noodsituatie in Wolphaartsdijk

29 juni, 2026

Bij een noodsituatie aan de Hoofdstraat in Wolphaartsdijk zijn afgelopen weekend ten minste twee personen gewond geraakt. Eén van hen is per traumahelikopter naar het ziekenhuis vervoerd.

Hulpdiensten bij de duikplaats.
112 nieuws Wilhelminadorp

Duiker in problemen bij Wilhelminadorp

28 juni, 2026

De hulpdiensten zijn zaterdagmiddag uitgerukt voor een duiker die in de problemen was geraakt bij de duikplaats.

Man gewond bij steekincident AZC Goes, verdachte aangehouden
112 nieuws Goes

Man gewond bij steekincident AZC Goes, verdachte aangehouden

28 juni, 2026

Mogelijk is sprake van een nasleep van een eerder incident tussen bewoners.