PvdA-raadslid Marjolein Sinke-Oele.
PvdA-raadslid Marjolein Sinke-Oele. Han Verbeem / Streekomroep De Bevelanden

Reimerswaal jaar na genderrel: 'Met kleine stappen vooruit'

14 juni, 2023

door: Han Verbeem

KRUININGEN - Raadslid Marjolein Sinke-Oele van PvdA Reimerswaal loopt met trots mee in de parade van Roze Zaterdag, aanstaand weekeinde in Goes, "We zijn tróts op Goes", zegt ze. Een jaar geleden verzette ze zich tegen een passage in het Reimerswaalse bestuursakkoord over man-vrouwverhoudingen en genderneutraliteit. Ze weigerde de passage -en daarmee het gehele akkoord- te steunen en dat leidde tot het vertrek van de PvdA uit de coalitie. De kwestie staat inmiddels bekend als de 'Reimerswaalse genderrel'.

Sindsdien is er weinig veranderd. "We maken kleine stapjes", zegt ze. Zo wordt de wettekst van Artikel 1 uit de Grondwet, bij de ingang van het gemeentehuis, aangepast. Daarin staat nu ook dat discriminatie op basis van seksule geaardheid strafbaar is. De Grondwet is vorig jaar aangepast. En het hijsen van de Regenboogvlag op Coming Out Day in oktober is inmiddels ook in haar gemeente een traditie. "We maken deel uit van de Zeeuwse regenboogprovincie en vanaf volgend jaar zijn gemeenten verplicht om anti-discriminatiebeleid toe te passen. Daar zullen we ook in Reimerswaal aan moeten meedoen", benadrukt ze. Voor haar standvastigheid kreeg Sinke-Oele van de landelijk PvdA de Roze Roos Speld.

Ruimere kijk

Reimerswaal is conservatief, beseft ze zich, met een grote christelijk-reformatorische bevolkingsgroep. "Maar ik ben er zeker van dat een evengroot deel van onze inwoners een ruimere kijk heeft op uitsluiting en discriminatie." Ze zou graag met andere partijen in de Reimerswaalse raad, waaronder óók de SGP, willen samenwerken aan nieuw inclusiebeid. "Alleen met wetten redden we het niet. Onze inwoners moeten zich bewust zijn van discriminatiee en alleen dan kunnen we samen grote stappen maken."

Huiswerk

Waar andere colleges van Bevelandse gemeenten een vertegenwoordiger sturen naar de openingsbijenkomst van de Roze Zaterdag, in de Kloetingse Geerteskerk, blijft Reimerswaal afwezig. Burgemeester José van Egmond heeft die dag andere verplichtingen: haar schoonmoeder hoopt die dag haar 85e verjaardag te vieren." De burgemeester ziet kansen voor een diverse samenleving in haar gemeente. "Door oog te hebben voor elkaar. Ons hart is voor iedereen gelijk, we hebben huiswerk om elkaar niet uit te sluiten. Diversiteit is iets waar we altijd mee geleefd hebben, dat laat onze verleden en onze toekomst zien."


Deel dit artikel


Advertentie
Advertentie

Lees ook

De Grote of Maria Magdalenakerk in Goes.
Goes cultuur

Jubileumavond Martin Mans met mannenkoor de Urker MANS Formatie

22 oktober, 2026

Zaterdag 14 november is het 50-jarig jubileumconcert in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes, en dirigeert Martin Mans het mannenkoor de Urker MANS Formatie.

Voldoende, goed zoetwater is onmisbaar voor de landbouw.
zoetwater landbouw

Informatiemarkt in 's-Gravenpolder over beschikbaarheid zoetwater

22 oktober, 2026

Grondgebruikers in de gemeente Borsele die meer willen weten over zoetwater, kunnen maandag 26 oktober terecht op de informatiemarkt in 's-Gravenpolder.

Erik de Koeijer.

Transportpionier Erik de Koeijer uit Yerseke plotseling overleden

22 oktober, 2026

Erik de Koeijer (68), eigenaar en jarenlang de drijvende kracht achter Kotra Logistics in Yerseke, is woensdag 21 oktober plotseling overleden. De ondernemer bouwde het bedrijf uit tot een internationaal familiebedrijf in de transport en logistiek. 

Borsele zoekt onderkomens voor vleermuizen.
Borsele vleermuizen

Ook Borsele zoekt onderkomens voor vleermuizen

22 oktober, 2026

Eigenaren van particuliere woningen en panden kunnen tot 7 november aanmelden bij de gemeente, om in aanmerking te komen voor een gratis vleermuisvoorziening.

Kamperland staat stil bij oorlogsslachtoffers
Kamperland Herdenking

Kamperland staat stil bij oorlogsslachtoffers

22 oktober, 2026

De oorlogsslachtoffers uit Kamperland worden maandag 2 november herdacht bij het oorlogsmonument in het dorp. Leerlingen van basisschool De Kamperschouw spelen een rol tijdens de jaarlijkse herdenking, waarbij ook kransen en bloemen worden gelegd.

Werkzaamheden aan de Wersterscheldedijk, eind 2025.
Dijkversterking Waterschap Scheldestromen

Onzekerheid over rijksgeld dreigt dijkversterkingen in Zeeland te vertragen

21 oktober, 2026

Waterschap Scheldestromen waarschuwt dat onduidelijkheid over de financiering vanaf 2029 gevolgen kan hebben voor de planning van dijkversterkingen.

Afbeelding ter illustratie.
Bevelanden cybersecurity

Websites niet bereikbaar om veiligheidsrisico's PHP

21 oktober, 2026

Uit voorzorg halen overheden, ziekenhuizen, bedrijven en gemeenten websites en digitale diensten offline. Ook de site van Streekomroep De Bevelanden was getroffen.

Wethouder Kees Weststrate:
Borsele begroting

Borsele: ruim één miljoen in de plus in 2027, daarna volgen tekorten

21 oktober, 2026

In de drie jaren ná 2027 voorziet de gemeente tekorten, met bijna 439.000 euro in 2028, krap drie ton in 2029 en ruim 63.000 euro in 2030.