Rem op fusie VRZ en GGD: 'Eérst duidelijkheid over kosten'
22 juli, 2026
Van onze redactie
KAPELLE / KRUININGEN / WISSENKERKE - Drie Bevelandse gemeenten zetten voorlopig nog geen handtekening onder de voorgenomen fusie van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) en de GGD Zeeland. Zowel Kapelle, Noord-Beveland als Reimerswaal willen eerst meer duidelijkheid over de financiële gevolgen van de samenvoeging. Ook drie andere Zeeuwse gemeenten die de besluitvorming voorlopig uitstellen tot de Bevelanden.
De dertien Zeeuwse gemeenten zouden voor de zomervakantie instemmen met de verdere uitwerking van de fusie. Zes gemeenten wachten daar echter mee totdat meer inzicht bestaat in de kosten, zo meldt Omroep Zeeland.
Kantoor en salarissen
De fusie moet leiden tot één organisatie voor de VRZ en de GGD, die samen worden gehuisvest in een nieuw kantoor in Goes. De huidige gebouwen in Middelburg en Goes zijn volgens de organisaties verouderd. Een gezamenlijk pand zou op termijn efficiënter en goedkoper zijn dan twee afzonderlijke renovaties. Juist over die financiële onderbouwing bestaan bij verschillende gemeenten nog vragen. Zo is nog niet bekend wat de nieuwbouw gaat kosten. Ook de harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden baart zorgen. Omdat medewerkers van beide organisaties onder verschillende cao's vallen, zullen de salarissen op elkaar moeten worden afgestemd.
Financiële zekerheid
Waarnemend burgemeester Jan Luteijn van Reimerswaal begrijpt dat de gemeenteraad terughoudend is. "Als je het niet zeker weet, voelt de gemeenteraad ook een zekere onmacht om op de ja-knop te drukken. Maak scherp wat de extra financiële gevolgen kunnen zijn." Volgens Luteijn moet eerst duidelijk worden wat één gezamenlijk salarishuis betekent voor de nieuwe organisatie. Ook de kosten van een nieuw gebouw kunnen volgens hem door de huidige economische omstandigheden flink oplopen. "We zitten in een tijd dat bouwkosten door allerlei mondiale ontwikkelingen kunnen toenemen. Dat willen we graag zo duidelijk mogelijk weten."
Tegelijkertijd benadrukt hij dat Reimerswaal niet tegen de fusie zelf is. Vanuit eerdere ervaring in de regio Arnhem weet hij dat een gezamenlijke organisatie goed kan functioneren. Wel vindt hij dat een fusie niet automatisch hoeft te betekenen dat er een nieuw gebouw moet komen. Ook de colleges van Noord-Beveland en Kapelle zetten voorlopig geen handtekening onder het fusieplan. Net als Reimerswaal willen beide gemeenten eerst een beter beeld van de financiële consequenties voordat zij instemmen met de volgende stap in het proces.
VRZ: steun voor koers
VRZ-directeur Joke Gaemers noemt het jammer dat de besluitvorming vertraging oploopt, maar ziet in de reacties van de gemeenten geen afwijzing van de fusie zelf. Volgens haar staan alle gemeenten nog altijd achter het uitgangspunt dat de VRZ en de GGD nauwer gaan samenwerken. De behoefte aan extra financiële onderbouwing begrijpt zij, al kost het uitstel volgens haar wel extra tijd. De fusieplannen werden in 2025 in principe al door alle dertien Zeeuwse gemeenten ondersteund. De huidige discussie gaat vooral over de financiële uitwerking van de nieuwe organisatie en de huisvesting in Goes.
Dit is een bericht in samenwerking met Omroep Zeeland.
Deel dit artikel
Lees ook
Reimerswaal zoekt oorlogsverhalen: 'Geschiedenis levend houden'
22 juli, 2026
Met de oproep hoopt de gemeente te voorkomen dat waardevolle herinneringen aan de oorlog verloren gaan en wil zij bijdragen aan het doorgeven van de lokale geschiedenis aan toekomstige generaties.
Werkzaamheden kruispunt Wemeldinge uitgesteld
22 juli, 2026
De werkzaamheden aan het kruispunt bij Spoorlaan, het Stationnetje en de Prinses Beatrixweg in Wemeldinge beginnen later dan gepland. Door een wijziging in de planning starten de werkzaamheden nu op maandag 17 augustus.
Tentoonstelling Goes laat bezoekers nadenken over de wereld van morgen
22 juli, 2026
Bibliotheek Goes is deze zomer een van de 25 bibliotheken in Nederland waar de reizende tentoonstelling 'De Toekomstparade' neerstrijkt. Van 30 juli tot en met 20 augustus kunnen bezoekers er kennismaken met thema’s als duurzaamheid, technologie en de toekomst van de samenleving.
Appeloogst valt tegen, peren bedreigd door droogte en schimmel
22 juli, 2026
De appeloogst gaat dit jaar waarschijnlijk tegenvallen, meldt Omroep Zeeland. De Nederlandse Fruittelers Organisatie verwacht achttien procent minder appels dan vorig jaar. En ook voor de peren wordt het spannend door droogte en een schimmel die roet in het eten gooit.