Highland Games By The Sea 2023
Highland Games By The Sea 2023 Omroep Zeeland

Veel belangstelling voor Highland Games By The Sea

21 augustus, 2023

Van onze redactie

BAARLAND - Tientallen krachtpatsers trokken zondagmiddag de Schotse rok aan tijdens de 6e editie van de Highland Games By The Sea in Baarland. Het begon ooit als hommage aan de Schotten die daar in de Tweede Wereldoorlog aankwamen en Zuid-Beveland hebben bevrijd. Inmiddels staat het evenement bekend als hét krachtsportevenement van Zeeland en trekt het jaarlijks zo'n 10.000 bezoekers.

Veertien clans sloven zich in de brandende zon uit om te laten zien wat ze kunnen. Iedere clan bestaat uit zes leden, die samen strijden om de titel als kampioen van de dag.
 
Colin uit Schotland opent de spelen. Hij is de zoon van de laatst levende Schotse veteraan. Bij het oorlogsmonument aan de Zeedijk worden kransen neergelegd en dan staan de spelen op het punt om te beginnen.
 
De deelnemers kunnen op verschillende onderdelen hun kracht laten zien. Het bekendste spel is de caber Tos, waarbij het doel is om een boomstam zo recht en hoog mogelijk de lucht in te gooien. Ook de tire flip trekt veel bekijks. Daarbij tillen de deelnemers een zware band om die vervolgens om te laten vallen. Het gewicht kan oplopen tot 500 kilo.
 
De verschillende spellen vormen een spektakel voor de toeschouwers. "Ik zou het ze niet nadoen", vertelt een bezoeker lachend, terwijl ze haar spierballen laat zien. "Dat red ik niet met deze armen." Dat maakt het alleen maar leuker om te zien dat de highlanders van vandaag het wel kunnen. "Echt veel respect voor die mensen, en leuk om naar te kijken. Respect voor het uithoudingsvermogen en de discipline van die mensen."
 
"Ik vind de sfeer en de indrukwekkende kracht die erbij zit leuk om naar te kijken", vertelt een andere toeschouwer. Hij had graag zelf ook meegedaan, maar zijn schouder was overbelast dus dat kon helaas niet. Als hij nu eens kijkt hoeveel de deelnemers moeten tillen, weet hij niet zeker of hij dat ook kan. "Maar ik zou het wel graag proberen."

 

'Vandaag is eigenlijk een opwarmertje'

Randy van Doornekamp, deelnemer aan De sterkste man van Nederland, ziet de Higlandgames als een opwarmertje. Hij mag zichzelf dan ook niet helemaal geven van zijn trainer. Toch vind hij het erg leuk om vandaag mee te doen. "Ik vind het vooral leuk dat er zoveel teams zijn, dat er zo'n goede sfeer hangt en dat iedereen het elkaar gunt." Zeker ervan dat zijn clan gaat winnen is hij niet. "Maar ik weet wel dat we heel competitief zijn en dat we er echt wel voor gaan."
 
Aan het einde van de dag wordt de titel 'Beste clan van de dag' uitgereikt. Ook worden de Highlandster en Highlander van de dag bekendgemaakt. Spannend dus, maar zoals de toeschouwers aangaven gaan deze bijzondere spelen vooral ook om de sfeer.
 
Dit is een bericht van Omroep Zeeland

Deel dit artikel


Ons Boeregoed
Advertentie
Advertentie

Lees ook

Groep 7/8 van basisschool De Welle
Kruiningen Textiel Race

Oude kleren uit de kast, kinderen in actie: Kickoff Textiel Race

6 maart, 2026

Bij basisschool De Welle in Kruiningen klonk donderdagmiddag het startsein voor de Textiel Race. Groep 7/8 gaat de komende vier weken aan de slag met oude en kapotte kleding. Spelenderwijs leren de kinderen over repareren, hergebruik en recycling en ontdekken ze hoe kleine acties een groot verschil kunnen maken voor mens en milieu.

Vrouwendag: Platepolder krijgt kunstwerk, onthulling pas in april
Vrouwendag Platenpolder

Vrouwendag: Platepolder krijgt kunstwerk, onthulling pas in april

6 maart, 2026

Zondag 8 maart is het Internationale Vrouwendag, en ook in de Bevelanden staan er diverse activiteiten op stapel. Zo ook het initiatief van de vrouwelijke leden van de Borselse gemeenteraad: in de nieuwe wijk Platepolder komt kunstwerk ter ere van vrouwen uit de Nederlandse geschiedenis.

Martin Wissekerke (D66) gaat voor wethouderschap
Goes D66

Martin Wissekerke (D66) gaat voor wethouderschap

6 maart, 2026

D66 Goes schuift Martin Wissekerke naar voren als beoogd wethouder, indien de partij deelneemt in een nieuw college. De partij zegt daarmee te willen bouwen "aan een gemeente waar inwoners meer betrokken worden bij plannen en besluiten."

Wethouder Van Belzen presenteert het nieuwe portaal.
Bevelanden belevingseconomie

Bevelandse gemeenten lanceren ‘belevings-portaal’ voor versterking regio

5 maart, 2026

De vijf Bevelandse gemeenten (Borsele, Goes, Kapelle, Noord-Beveland en Reimerswaal) hebben op donderdag een nieuwe 'belevings'-regioportaal gelanceerd, tijdens een netwerkbijeenkomst bij Seafarm in Kamperland. Dit portaal is bedoeld om de regio sterker en aantrekkelijker op de kaart te zetten.

Inspectie in de oostbuis
Verkeer Afsluiting

Blokrijden door de Westerscheldetunnel: dit is het plan tijdens de grootschalige scheurreparatie

4 maart, 2026

In bloktijden door de westbuis van de Westerscheldetunnel én alleen als je gereserveerd hebt. Dat zijn de gevolgen voor het verkeer als begin volgend jaar de grote scheur in de tunnel wordt gerepareerd. Er zit nog een grote maar aan: het plan kan alleen slagen als het aantal passages door de tunnel drastisch afneemt. "Niet de meest makkelijke oplossing. Maar wel de meest gewilde", zegt gedeputeerde Harry van der Maas tijdens een persconferentie.

De onthulling
Wemeldinge IKC

Naam nieuwe gymzaal Wemeldinge bekend

4 maart, 2026

De nieuwe gymzaal bij het Integraal Kindcentrum (IKC) in Wemeldinge heeft een naam: ‘De Wemelaar’. Maandag konden leerlingen, inwoners en andere betrokkenen tijdens een kijkmoment op de bouwplaats alvast een eerste kijkje nemen in het bijna klaarstaande gebouw.

De Bevelanden doen het goed, met de bouw van nieuwe wonineg.
Woningbouw Bevelanden

Bevelandse gemeenten lopen voorop bij woningbouw

4 maart, 2026

In tegenstelling tot het landelijk gemiddelde liggen de Bevelandse gemeenten grotendeels op koers met de bouwplannen of hebben hun doelstellingen zelfs al overtroffen. Dat blijkt uit onderzoek van Streekomroep De Bevelanden in samenwerking met Omroep Zeeland en NOS.

Proefstembureau geopend in Kruiningen
Kruiningen Verkiezingen

Proefstembureau geopend in Kruiningen

3 maart, 2026

Inwoners van Reimerswaal kunnen zich sinds deze week voorbereiden op de gemeenteraadsverkiezingen in de Bibliotheek Kruiningen. Daar is een proefstembureau geopend waar bezoekers de stemprocedure kunnen oefenen en vertrouwd raken met het stemmen.