Pixabay

‘Zuunig Borsele’: netten uit, voor een slimme verduurzaming

29 oktober, 2025

door: Han Verbeem

HEINKENSZAND - Deze maand start de gemeente Borsele met de campagne 'Zuunig Borsele', waarmee zij inwoners en ondernemers wil ondersteunen in het verduurzamen van hun woningen en bedrijven. Wethouder Arno Witkam legt uit: “Iedereen weet: zuinig doen zit in onze aard. Met deze vier subsidieregelingen maken we het een stuk makkelijker om stappen te zetten, of je nu je huis wilt isoleren of je bedrijf wilt verduurzamen.”

Borsele ontvangt 21,5 miljoen euro uit een speciale regeling voor gebieden waar stroomkabels van windparken aan land komen. Dit bedrag maakt deel uit van een totale pot van 50 miljoen euro voor Zeeland. Met deze middelen wil de gemeente investeren in een groene en toekomstbestendige woonomgeving. Dit omvat meer groen, duurzame energie, kansen voor lokale ondernemers en projecten die bijdragen aan een prettig leefklimaat. De gelden komen uit de Europese Herstel- en Veerkracht Faciliteit en het Klimaatfonds van de Rijksoverheid, met een deadline voor de projecten in juni 2028.

Met de financiering uit Netten op Zee introduceert de gemeente vier subsidieregelingen, legt Witkam uit:

Maatwerkadvies voor Woningeigenaren

Subsidie voor een energielabel of duurzaamheidsadvies, zodat inwoners gericht kunnen verduurzamen.

ZIP-subsidie voor extra isolatie

Woningeigenaren kunnen vanaf nu 1.000 euro extra aanvragen voor isolatiemaatregelen, bovenop de 2.050 euro die al beschikbaar was via het Zeeuws Isolatieprogramma (ZIP).

Dorpsvernieuwing

Hulp voor woningverbetering en het toepassen van energiezuinige maatregelen, met een focus op levensloopbestendigheid.

Verduurzaming MKB

Financiële steun voor ondernemers die hun pand of bedrijfsprocessen willen verduurzamen, inclusief subsidies voor energieadvies en investeringen.

Vanaf donderdag 30 oktober kunnen inwoners en ondernemers de subsidies aanvragen via de website van de gemeente. "Na het indienen van een aanvraag ontvangen zij binnen drie weken een reactie", aldus de wethouder. Voor de meeste regelingen geldt dat je eerst het werk moet laten uitvoeren en daarna de subsidie aanvraagt met factuur en bewijs. De (extra) ZIP-subsidie moet vooraf worden aangevraagd.

Niet ouderwets, maar slim

De campagne 'Zuunig Borsele' zet in op het idee dat zuinigheid niet ouderwets, maar juist slim is. "De campagne maakt gebruik van luchtige communicatie met een prominent schaap als symbool, een knipoog naar natuurlijke isolatie en de Zeeuwse herkenbaarheid."


Deel dit artikel


Advertentie
Advertentie

Lees ook

De Grote of Maria Magdalenakerk in Goes.
Goes cultuur

Jubileumavond Martin Mans met mannenkoor de Urker MANS Formatie

22 oktober, 2026

Zaterdag 14 november is het 50-jarig jubileumconcert in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes, en dirigeert Martin Mans het mannenkoor de Urker MANS Formatie.

Voldoende, goed zoetwater is onmisbaar voor de landbouw.
zoetwater landbouw

Informatiemarkt in 's-Gravenpolder over beschikbaarheid zoetwater

22 oktober, 2026

Grondgebruikers in de gemeente Borsele die meer willen weten over zoetwater, kunnen maandag 26 oktober terecht op de informatiemarkt in 's-Gravenpolder.

Erik de Koeijer.

Transportpionier Erik de Koeijer uit Yerseke plotseling overleden

22 oktober, 2026

Erik de Koeijer (68), eigenaar en jarenlang de drijvende kracht achter Kotra Logistics in Yerseke, is woensdag 21 oktober plotseling overleden. De ondernemer bouwde het bedrijf uit tot een internationaal familiebedrijf in de transport en logistiek. 

Borsele zoekt onderkomens voor vleermuizen.
Borsele vleermuizen

Ook Borsele zoekt onderkomens voor vleermuizen

22 oktober, 2026

Eigenaren van particuliere woningen en panden kunnen tot 7 november aanmelden bij de gemeente, om in aanmerking te komen voor een gratis vleermuisvoorziening.

Kamperland staat stil bij oorlogsslachtoffers
Kamperland Herdenking

Kamperland staat stil bij oorlogsslachtoffers

22 oktober, 2026

De oorlogsslachtoffers uit Kamperland worden maandag 2 november herdacht bij het oorlogsmonument in het dorp. Leerlingen van basisschool De Kamperschouw spelen een rol tijdens de jaarlijkse herdenking, waarbij ook kransen en bloemen worden gelegd.

Werkzaamheden aan de Wersterscheldedijk, eind 2025.
Dijkversterking Waterschap Scheldestromen

Onzekerheid over rijksgeld dreigt dijkversterkingen in Zeeland te vertragen

21 oktober, 2026

Waterschap Scheldestromen waarschuwt dat onduidelijkheid over de financiering vanaf 2029 gevolgen kan hebben voor de planning van dijkversterkingen.

Afbeelding ter illustratie.
Bevelanden cybersecurity

Websites niet bereikbaar om veiligheidsrisico's PHP

21 oktober, 2026

Uit voorzorg halen overheden, ziekenhuizen, bedrijven en gemeenten websites en digitale diensten offline. Ook de site van Streekomroep De Bevelanden was getroffen.

Wethouder Kees Weststrate:
Borsele begroting

Borsele: ruim één miljoen in de plus in 2027, daarna volgen tekorten

21 oktober, 2026

In de drie jaren ná 2027 voorziet de gemeente tekorten, met bijna 439.000 euro in 2028, krap drie ton in 2029 en ruim 63.000 euro in 2030.